▶ Amikor a GM étrend célja csak a fogyókúra, sokak számára ez – tévesen – a szénhidrátok teljes kiiktatását jelenti, ami rövid távon valóban fogyaszt, ám hosszú távon koncentrációs zavarokhoz, emésztési és májműködési problémákhoz is vezethet.
▶ A másik hiba, hogy a gluténtartalmú szokásos búzaliszt helyett gluténmentes, de magas szénhidráttartalmú, egyben alacsony rosttartalmú burgonya- vagy kukoricakeményítőt tartalmazó GM lisztkeverékeket, esetleg rizslisztet használnak. A rosszul összeállított GM étrend tehát alacsonyabb rostbevitellel járhat.
▶ További hiba utóbbi lisztek használatakor, hogy hiányoznak belőlük a magas rosttartalmú gabonákban megtalálható fontos tápanyagok (pl. B-vitamincsoport, E-vitamin, kálium, foszfor, cink), ami viszont növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Mi a megoldás?
Nem kiiktatni kell a szénhidrátokat, hanem helyettesíteni lassú felszívódású, magas rosttartalmú összetevőkkel. E célból jó választás a teljes kiőrlésű barna riszliszt, a gluténmentes zabpehelyliszt, a kókusz-, mandula-, hajdina-, köles- vagy cirokliszt.
Az étrend alapját a felsoroltak mellett zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok és tejtermékek képezzék!
Szénhidrátban gazdag nassolnivalók helyett rágcsáljunk gyümölcsöket, olajos magvakat, zabkását, zabkekszet, kölesgolyót.
A rostbevitel növelésére az ételeket útifűmaghéjjal vagy chiamaggal dúsíthatjuk.
A táplálkozás mellett gondoskodjunk a rendszeres testmozgásról is!
Ne feledjük, a túlsúly már fiatal korban is megnöveli a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás és a szív-érrendszeri betegségek rizikóját!
Ha bizonytalanok vagyunk, kérjük szakember segítségét a kiegyensúlyozott, „mentes” étrend összeállításához!
Rajcsik Enikő
dietetikus
Budai Allergiaközpon