Az epehólyag tárolja a máj által megtermelt epét, ami fontos szerepet játszik a zsírok emésztésében. Ha a téves étrendi ajánlások miatt száműzzük étkezéseinkből a zsiradékokat, a kevés zsír megemésztéséhez kevesebb epe szükséges, a maradék nem ürül ki, hanem az epehólyagban tárolódik, fokozva az epekövek kialakulásának kockázatát. Napjainkban az epekő betegség, és miatta az epehólyag eltávolítása – mely már rutinműtét – járványos méreteket ölt.
A helytelen étkezési szokások miatt a májban és az epehólyagban kövek alakulnak ki, melyek csökkenthetik az epekiválasztást a normális napi 1,6 literről egy csészényi vagy annál kisebb mennyiségre, emiatt jelentősen romlik az emésztés.
Nem ritka, hogy az epehólyagból egy epekő a hasnyálmirigy és az epe kivezető csatornájának találkozásához kerül, eltorlaszolva azt. Így a hasnyálmirigy váladéka nem tud a patkóbélbe ömleni, és az epe a hasnyálmirigybe kerül. Emiatt a hasnyálmirigyben rekedt fehérjebontó enzimek a hasnyálmirigy saját szöveteit kezdik emészteni, ami gyulladáshoz, gennyesedéshez, helyi trombózishoz vezethet – ez az állapot az igen súlyos hasnyálmirigygyulladás.
Az epe- és hasnyálmirigyváladék akadályozott áramlásának külső jele lehet a sárgaság.
Emellett a kivezető szakaszt elzáró epekövek baktériumokat, vírusokat, méreganyagokat szabadítanak fel, melyek tovább károsítják a hasnyálmirigyet, ez rosszindulatú daganatokhoz is vezethet.
Az epekövek a cukorbetegség mindkét formájáért (1. és 2. típus) felelősek lehetnek. Valamennyi cukorbeteg páciensemnek – még a gyerekeknek is – nagy számú epekő volt a májában. Alapos máj- és epetisztító kúra után, az epe működésének zsiradékokban gazdag étrenddel való stimulálása után az állapotuk fokozatosan javult.
Ne feledjük: nagyrészt a manapság divatos „light” menük, az epekímélő, „zsírszegény” diéták lehetnek felelősek a nyugati félteke egyre növekvő máj- és epeproblémáiért!
Andreas Moritz emlékére
(Forrás: a szerző A csodálatos máj- és epehólyag-tisztítás című könyve)