A króm fontos nyomelem, mely megtalálható különféle élelmiszerekben. Az inzulin által elősegíti a cukormolekuláknak a véráramból a sejtekbe juttatását, ahol aztán energiává alakulnak. A szerves króm jótékony hatással van a zsíranyagcserére és természetes módon csökkentheti a koleszterinszintet is.
Kutatások bizonyítják, hogy a szerves króm hozzájárul a vércukorszint-egyensúly kialakításához és a szervezetben termelődő inzulin optimális működéséhez. Emellett a króm rendkívül alacsony toxicitású, biztonságosan adható ásványi anyag.
Rövid úton a súlyvesztés felé
A króm általában hasznos azok számára is, akik szeretnének leadni testsúlyukból. Önmagában ez a nyomelem nem fogyasztó hatású, de képes megelőzni a hirtelen vércukorszint-ingadozásokat, melyek instabil cukoranyagcserével rendelkezők esetében sajnos előfordulnak.
A vércukorszint leesése, alacsony szintje esetén az érintett általában olyan tüneteket észlel, mint a fáradékonyság, kimerültség vagy a gyötrő éhség.
A króm hozzájárul az optimális vércukorszint megtartásához, ezzel gyakorlatilag helyes útra tereli a táplálkozást: csökkenti az édesség utáni vágyat, redukálja az éhségrohamokat alacsonyabb kalóriabevitel esetén is.
A szervezetnek tehát folyamatosan szüksége van krómra, melynek hiánya esetén zavarok léphetnek fel a vércukorszint-egyensúlyban. Ennek egyik gyakori következménye az indokolatlan, cukor utáni sóvárgás, amikor nagyon nehéz megállni, hogy ne együnk egy kis süteményt, csokoládét vagy más édességet, viszont a gyakori nassolás hízáshoz vezet.
Ráadásul az egyes élelmiszerek eltérő mértékben tartalmaznak krómot, így például az olyan finomított ételek, mint a liszt és a cukor igen kis mennyiségben tartalmazzák ezt az alapvető ásványi anyagot. Érdemes tudnunk ugyanakkor, hogy a melegítés vagy feldolgozás hatására tovább csökken az élelmiszerek krómtartalma.
Szerves króm a jobb felszívódásért
A krómnak szerves és szervetlen formája is létezik. A kettő közötti különbség a tápanyag biológiai hozzáférhetőségében rejlik. Míg a szervetlen króm felszívódása nem kielégítő, addig a szerves króm – különös tekintettel a GTF-krómra (glükóz tolerancia faktor) – magasabb biológiai hatékonysággal és jobb felszívódással rendelkezik.
A megfelelő mennyiség
A krómból nincs egységesen javasolt napi beviteli mennyiség (RDA), a szakértők azonban általában egyetértenek abban, hogy a legtöbb ember napi krómigénye valahol 50-200 között van. A nyugati országok étrendje krómban rendkívül szegény, éppn ezért érdemes gondoskodni annak rendszeres pótlásáról. Különösen a vércukorszint ingadozására hajlamos szer-vezet számára jelenthet hasznos segítséget a szerves króm, különösen a GTF-króm bevitele.
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin