Növekvő monitoridő – fokozódó szemproblémák
A monitor előtt töltött idő mellett az érintetteknél megfigyelhető a családi halmozódás, ami genetikai eredetre is utal. Emellett életmódbeli jellegzetességek – dohányzás, állandó napfényben való munka, vitaminszegény étrend – is hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Cukorbetegeknél megfigyelhető a problémák gyorsabb kialakulása, de feltételezik, hogy a magas vérkoleszterinszint is szerepet játszhat létrejöttében.
A szemfenékbetegség diagnózisakor a beteg kétségbeesik, hiszen rögtön a látásvesztésre, ezzel egész életének megváltozására gondol. Nem minden beteg veszti el azonban látását, ám kétségtelen, hogy a látásminőség fokozatosan csökken, a súlyos formák vakuláshoz is vezethetnek.
Nagy a felelőssége annak az orvosnak, aki ezt a diagnózist kimondja, hiszen nem mindegy, hogy lelkileg hogyan készíti fel erre a beteget. Sokan kétségbeesetten mennek egyik orvostól a másikig, csodás megoldást keresve látásuk javítása érdekében. Csodák e téren sajnos nincsenek, de vannak prevenciós lehetőségek és életminőséget javító, látásfejlesztő terápiák.
Milyen táplálékok segítik a szemet?
Minden, ami a májnak jó, az a szemet is támogatja. A máj- és epetisztító kúra tehát a szemünknek is hasznos. Gyakori, hogy a magas vérnyomás a máj működési zavara miatt alakul ki, és a látásra is káros hatással van. Az epegörcs pedig a szemnyomás növekedéséhez vezet. Emiatt érdemes mellőzni a nehéz, fűszeres ételek rendszeres fogyasztását.
A számunkra megfelelő egyéni étrend kialakításához érdemes táplálkozási naplót vezetni. Jegyezzük fel az elfogyasztott ételeket, s hogy milyen reakciót tapasztaltunk. Van, akit például bánt a káposzta, másnak viszont kifejezetten jót tesz. Az egyik ember jól bírja a zsírosabb ételeket, a másiknak viszont epegörcse lesz tőle.
Életviteli tanácsok
A WHO felmérése alapján az életmód nagymértékben (43%) befolyásolja egészségünket.
Helyes, tudatos életvitellel egészségünk hosszú ideig megőrizhető, az életminőség még krónikus betegségeknél is többnyire javítható. Az életmódterápia fontos része a helyes (reform) táplálkozás, az időnkénti (szorosan ellenőrzött) méregtelenítés, a gyógynövények, természetes alapanyagokból készült étrend-kiegészítők szükség szerinti, kúraszerű használata, illetve a rendszeres testmozgás, a légzőgyakorlatok megtanulása, a rendszeres relaxáció, meditáció.
Stresszkontroll
A tartós stressz görcsös állapotot idézhet elő a szemünkben is, ami negatív következményekkel járhat. Ennek kapcsán a vérnyomás, a vércukor, a koleszterin és a pajzsmirigy túlzott működése is hatással lehet a látásunkra. Érdemes tehát szakember (szemorvos, szemtréner) tanácsát kérnünk, aki pontosan elmagyarázza, milyen gyakorlatokra van szükségünk.
Szemtréning
A szemünket is edzeni, tornáztatni kell, hogy ne lustuljon, ne fáradjon el hamar. Ehhez elég óránként néhány percre felállni a számítógép elől és elvégezni néhány speciális gyakorlatot. Sokkal kisebb a látásromlás veszélye, ha ezeket rendszeresen alkalmazzuk, így nem felejt el pislogni és könnyet termelni a szemünk, és a nyak izmai sem fáradnak el.
Fontos emellett a képernyő megfelelő távolsága, a munkaterület ergonómiai kialakítása is.
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin