A testedzés antidepresszáns hatását már 1969-ben bizonyították (Dr. Morgan). Egy későbbi, 55 000 fő bevonásával végzett vizsgálat szintén igazolta, hogy a rendszeres testmozgás életkortól függetlenül alacsonyabb szorongásszintet eredményez. A kitartóan végzett sportnak még hosszú évek múlva is védőhatása van a hangulatzavarokkal szemben. Már fennálló depresszió esetén is jelentősen csökkenti a tüneteket, és ebben nemcsak az edzőtársaknak, a buzdításnak és a motivációnak van szerepe, hanem a hormonoknak is.
A sport agyi antidepresszánsokat termel!
A fizikai aktivitás valójában stressz a szervezet számára, melyhez az agy alkalmazkodik, és többek között antidepresszáns hatású noradrenalin és szerotonin hormont termel. A sport tehát egyfajta természetes gyógyszernek tekinthető hangulatzavar esetén is. Emellett edzés közben fájdalom- és fáradtságérzetet csökkentő opiátok is termelődnek. Rögtön megérezzük ezek hiányát, amikor kihagyunk egy edzést.
A téli depresszió is hozzájárulhat lappangó panaszaink, betegségeink fokozódásához, így érdemes megszívlelni a következőket!
- Lehetőség szerint menjünk a szabadba mindig, amikor süt a nap!
- Töltsünk minél több örömteli időt családunkkal, barátainkkal!
- Tanuljunk stresszcsökkentő módszereket (pl. meditáció, jóga, tai chi)!
- Tartsuk távol a szomorúságot, nevessünk minél többet!
- Jókedvünket ne alkohollal növeljük! Fogyasszunk például teljes kiőrlésű gabonákat a szerotoninszint növelésére!
- Táncoljunk ritmusos zenére, ez is javítja a kedélyt!
- Egyetlen nap se hagyjuk ki a testmozgást, mely boldogító hatású endorfint termel!
Darabos Balázs
erőnléti edző
oxygenwellness.hu