A fül a formatervezés csodája: a hanghullámok begyűjtése a külső fül feladata. Ezeket a középfül konvertálja mechanikai rezgéssé, majd a belső fül elektromos jelként továbbítja a hallóidegen át agyunk hallóközpontjába. Amikor azonban megfázunk, ez a finoman hangolt rendszer kevésbé jól működik.
Náthától a fülfájásig – A fület az orrüreggel a fülkürt köti össze, mely biztosítja a nyomás kiegyenlítését és a megfelelő szellőzést. Orrdugulás, gyulladás, nátha miatt a fülkürt elzáródhat, akiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, ez okozza a fülfájást, a fülkürthurutot.
Otthoni kezelési módok
- Az orrdugulást orrcseppel, orrspray használatával tudjuk megszüntetni.
- A fülfájásra szedhetünk fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszert.
- Fülfájásra, a fül melegítésére hatásos praktika az infralámpa, a fülgyertyázás, a sópárna.
- Fülcseppet orvosi vizsgálat nélkül ne használjunk!
A középfülgyulladás
Kezelés nélkül középfülgyulladás alakulhat ki, melynek tünetei: fekvő helyzetben vagy előre hajláskor erősödő fülfájás, a fül váladékozása, láz, esetleg átmeneti halláscsökkenés. A felgyülemlett váladék gyakran a dobhártya átszakadásával távozik a fülből. A dobhártya átlagosan 72 órán belül gyógyul. Ügyeljünk, hogy víz ne kerüljön az érintett fülbe!
Vizsgálatok és kezelés
A középfülgyulladások egy része az első pár nap alatt erősödő tünetekkel jelentkezik, majd 1-2 hét alatt gyakran magától, spontán is gyógyul. Ilyenkor fájdalomcsillapítók szedésével, fülmelegítéssel a tünetek enyhíthetők.
Más esetekben antibiotikum szedésére és fülcsepp alkalmazására is szükség lehet. A kezelést minden esetben a beteg vizsgálata alapján, a tünetek függvényében határozza meg az orvos.
Dr. Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész szakorvos
Fül-orr-gége Központ