Erőnlét
A téli sportok esetében különösen fontos a jó erőnléti, edzettségi állapot, mely több hetes felvezető tréninggel érhető el. Az intenzív síelés a nagyobb magassággal járó alacsonyabb oxigénkoncentráció miatt is igénybe veszi a szervezetet, nem is beszélve az izmokat, ízületeket érő fokozott terhelésről. Erre leginkább az idejében, akár hónapokkal korábban megkezdett futással, biciklizéssel, „száraz edzéssel” készülhetünk fel.
Felkészülés
A leghatékonyabb, otthon is végezhető felkészítő gyakorlatok például a guggolás és a rugózás kombinálása, a páros lábbal jobbról balra szökellés és az egyik lábról a másikra történő szökkenés.
Egyik legfontosabb készség, melyet el kell sajátítani, az esés technikája. Ezt a fajta irányított mozgást nem lehet a más sportokban már esetleg megtanult esésekhez hasonlítani, hiszen itt síléc vagy snowboard van a lábon, ami más koordinációt követel, különösen lejtőn lefelé. Sokan elfeledkeznek arról, hogy a természetben, a hideg levegőn teljesen másképp működik a testünk. A havon, a hó fölött fél méterrel biztosan nulla fok alatt van a hőmérséklet, ehhez a szokatlan hideghez alkalmazkodni kell! Kevesen tudják, hogy még a legcélzottabb beltéri edzés sem képes kiváltani a kültéri felkészülést, ráadául,még a kardio-kapacitás sem lesz ugyanaz kinn és benn.
Mivel ilyenkor megnő az energia- és vitaminszükséglet, fokozottan kell figyelni a megfelelő táplálkozásra, a rendszeres folyadékpótlásra és a kellő pihenésre is.
Helyszíni bemelegítés
A sportolás előtti bemelegítést nem érdemes kihagyni, hiszen ez az egyik leghatékonyabb módszer a balesetek elkerülésére. Ha terhelés előtt alaposan átmozgatjuk izmainkat, ízületeinket és ínszalagjainkat, akkor jelentősen csökkentjük annak esélyét, hogy esetleges baleset folyamán szalagjaink elszakadjanak. Ha mégis sérülünk, ezzel csökkenthető a sérülés mértéke.
Tanulás és felszerelés
A síelés – szakszerűtlenül végezve – komoly balesetek forrása lehet, ezért mindenkinek muszáj megtanulnia az alapvető technikai elemeket, tartásokat, mozdulatokat. Gyerekek esetében pedig elengedhetetlen a folyamatos felügyelet is.
Mindemellett lényeges még a jó minőségű és jól védő sportfelszerelés, amely réteges és meleg. A megfelelő hőmérséklet ugyanis fontos ahhoz, hogy az izmok és szalagok olajozottan működjenek. Mivel síelés közben a térdízületet és a környező izmokat komoly sérülések érhetik, hangsúlyosak a különböző térdrögzítők, illetve a kötés helyes beállítása, melyhez szükség esetén kérjünk segítséget szakembertől!
Muszáj koncentrálni!
A téli sportok legnagyobb ellenségei az alkohol és a fáradtság.
Tévhit, hogy a forralt bor és a röviditalok bemelegítenek! Épp ellenkezőleg: csökkentik a koncentrálóképességet, tompítják a reakciókat és értágító hatásuk miatt a kihűlés esélyét is növelik.
A fáradtságot is komolyan kell venni, hiszen aki elcsigázottan erőlteti a mozgást, sokkal könnyebben megsérülhet. Mivel a legtöbb baleset délután, a síelés végén történik, ügyeljünk rá, hogy ebben az időszakban még gyakrabban tartsunk pihenőt!
Dr. Dobos Márta
ortopéd szakorvos
oxygenmedical.hu