Leggyakoribb panasz ilyenkor az étkezést követő puffadás, felfúvódás, amit a belek gázosodása, illetve a rossz epeműködés okoz. Ne együnk ezért egyszerre sokat és sokfélét!
Szükség esetén étkezés után vegyünk be valamilyen epeműködést segítő készítményt, illetve – házilagos módszerként – reszelhetünk az ételekbe gyömbért vagy petrezselymet, és fogyasszunk megelőzésként kamilla, borsmenta és ánizsmag keverékéből készült teát.
Normális esetben az epe napi kétszer ürül ki. Ehhez fontos, hogy egy-egy étkezés között (még az ünnepek során is) legalább 5-6 óra teljen el. Aki hajlamos az epebántalmakra, részesítse előnyben a keserű ízt, ami segíti az epe ürülését. Ízesítéshez használjon kurkumát, articsókát, rozmaringot.
Epepanaszok esetén már az ünnep előtt kezdjen diétázni, ennek jó kiegészítője lehet a patikákban kapható, sós ízű Salvus víz. Szintén segít a körömvirágból, cickafarkból, gyermekláncfűből és apróbojtorjánból készült teakeverék.
Tanácsok karácsonyra
Készítsük az ünnepi vacsorát keserű ízek felhasználásával. A pulykára üröm, rozmaring, a párolt káposztára almaecet, a halra citrom és bazsalikom való. A sültekhez készíthetünk almakompótot is.
Tegyük könnyebbé az egyes fogásokat sok friss és párolt zöldséggel, ami köretként is tetszetős és egészséges.
Alkoholos italok helyett szánjunk időt friss zöldség- és gyümölcslevek facsarására, melyek közül télen kiemelkedően egészséges a cékla és a fekete retek, almával kombinálva.
Étkezések után ne feküdjünk le, inkább tegyünk egy jó sétát, ami a plusz kilók ellen is hatásos lehet.
Ha komolyan fogyókúrázunk, készíthetünk ennek megfelelő deszszertként mártogatós zöldségeket. Vágjunk csíkokra nyers sárgarépát és zellerszárat, készítsünk hozzá egy finom szószt, például fokhagymás-joghurtos mártást, avokádó krémet, esetleg humuszt.
Ha nem tudunk ellenállni a süteményeknek, legalább helyettesítsük a bennük lévő, kevéssé egészséges összetevőket. Cukor helyett alacsony glikémiás indexű (GI) xilit, eritrit, stevia, illetve olcsóbb édesítőszerek is használhatók. Fehér liszt helyett pedig választhatunk teljes kiőrlésű lisztet, zabpehely-, kókusz- vagy gesztenyelisztet, melyek a magasabb rosttartalom miatt lassabban emelik meg a vércukorszintet.
Vitamingolyók
Ha a zöldséges mártogatós távol áll az ízlésünktől, süteményből is tudunk egészségeset kínálni. Kóstolja meg a Vitamingolyót, melyet tej- és tojásallergiások, laktózérzékenyek is fogyaszthatnak.
Hozzávalók: 200 g sárgarépa, 50 g dió, 50 g búzacsíra, 30 g kókuszreszelék, 2 evőkanál méz, egy citrom.
Elkészítés: A sárgarépát meghámozzuk és kis lyukú reszelőn lereszeljük. A diót alaposan ledaráljuk, a citrom héját lereszeljük, levét kifacsarjuk. Mély tálban összekeverjük a reszelt sárgarépát, darált diót, búzacsírát, a kókuszreszelék 2/3 részét és a citrom lereszelt héját. Hozzáadunk annyi citromlevet, hogy jól formázható masszát kapjunk, kevés mézzel édesítjük. 1-2 órán át hűtőben pihentetjük, hogy összeérjenek az ízek. Végül kis golyókat formázunk belőle, és a maradék kókuszreszelékbe forgatjuk. Máris tálalhatjuk, kóstolhatjuk!
A zavartalan ünnepi hangulat érdekében legyünk tehát óvatosak az étkezéssel, hogy csak a meghittség járjon át bennünket…
Varga Dóra
vezető dietetikus
endokrinkozpont.hu