Ismerjük fel időben a terhességi cukorbetegséget!

//

A várandósság időszakában észlelt kóros szénhidrát‑anyagcserezavart gesztációs diabétesznek nevezzük. Kialakulását örökletes hajlam, helytelen életmód és a terhesség hormonális változásai is elősegíthetik.

Az inzulinhormon felelős azért, hogy a szénhidrátokat a szervezet megfelelő módon használja fel és tárolja, egyben segíti a normál vércukorszint fenntartását. Terhesség idején a hormonális változások miatt megváltozik a szövetek inzulinérzékenysége. Emiatt fokozódik az inzulintermelés, de amikor a hasnyálmirigy kimerül, nem képes elegendő mennyiséget előállítani, s az inzulin sem tud megfelelően hatni a szövetekre, a vércukorszint emelkedik, megjelenik a terhességi cukorbetegség.

Az emelkedett vércukorszint jelei könnyen összetéveszthetők más terhességi tünetekkel: fokozott szomjúság‑ és éhségérzet, gyakoribb vizeletürítés. Felismerését segítik a szűrővizsgálatok, melyeket fokozott rizikóval élőknél még gyakrabban szükséges elvégezni.

Fokozottan veszélyeztetettek:

  • a 35 év feletti először terhesek,
  • a 40 év feletti várandósok,
  • akinek korábbi terhességnél már volt gesztációs diabétesze,
  • van 4 kg felett született gyermeke,
  • a családban volt 2‑es típusú diabétesz,
  • túlsúlyos, fizikailag inaktív kismamák,
  • PCOS‑ben szenvedők.

A vércukorszint helyreállításának első lépcsőjét az előírt étrend (kvantitatív diéta) és a rendszeres testedzés jelenti. Sokaknak már napi fél óra séta is segíthet a vércukorértékek karbantartásában. Ha ez az életmódváltás nem elegendő, akkor inzulinra is szükség lehet az ilyenkor biztonságos vércukorszint pontos beállításához. A terhesség alatti magas cukorérték ugyanis a magzatot és az anyát egyaránt veszélyezteti. Megnő a szülési komplikációk – koraszülés, 4 kg‑nál nagyobb súlyú gyermek, a szülőutak sérülése, császármetszés – kockázata. A kismamák vércukorértékei a szülést követően többnyire rendeződnek, de fontos komolyan venni ezt a korai jelzést, hogy magasabb a későbbi diabétesz kockázata.

Dr. Turi Zsuzsanna
szülész‑nőgyógyász, diabetológus szakorvos
nogyogyaszatikozpont.hu

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.