Ha valamilyen külső inger – hideg vagy forró, édes vagy savanyú étel vagy ital – hatására, hirtelen nyilalló fájdalmat érzünk a fogunkban, ami rövid időn belül nem múlik el, szükségessé válik a fognyaki érzékenység kezeltetése. Ugyancsak fájdalmassá válhat fogmosáskor a fogkefe érintkezése a fognyakkal.
Tüneti kezelésnél a fogorvos helyileg próbálja megszüntetni az érzékenységet. Ennek érdekében – enyhébb esetekben – fogkrémeket, szájöblítőket, míg erősebb vagy gyakran jelentkező fájdalomnál magas fluoridtartalmú speciális lakkokat ajánlunk. Megoldás lehet még az úgynevezett fogászati iontoforézis, amely 6 éves kor felett a fogszuvasodás megelőzésére, felnőtteknél pedig a fogínysorvadás következtében szabaddá vált fognyaki felszínek érzékenységének megszüntetésére, valamint erősen érzékeny rágófelületek, szabaddá vált dentin kezelésére ajánlott. Nagy kiterjedésű kopás vagy zománchiány esetén ezeket a területeket tömőanyaggal kell elszigetelni a külső, fájdalmat okozó ingerektől.
Oki kezelésnél az első lépés a helyes fogmosási technika elsajátítása a fogorvosnál. Cseréljük le az erős sörtéjű fogkefét közepes vagy puha sörtéjűre, a vízszintes súroló technikát pedig ún. körkörös vagy söprögető technikával érdemes felváltani. Nagyon fontos még a fogközök helyes tisztítása, a fogselymezés és a fogköztisztító kefék használatának trükkjeit is elleshetjük a szakemberektől.
A fogak fájdalma, érzékenysége esetén, a fogorvosi vizsgálatnál kiderül, hogy nincs-e a háttérben szuvasodás, vagy más komolyabb betegség. A fogágy-betegséget a szakorvos kezeli, traumás fogérintkezéseknél pedig fogszabályozás, tömés, fogpótlás válhat szükségessé.
Az érzékenyebb fogúaknak fontos a félévenkénti orvosi kontroll, és fogfehérítés esetén is ismerniük kell a rájuk vonatkozó kockázatokat.
dr. Benkő Krisztina
fogszakorvos
www.oxygenmedical.hu