Koncentrációjavítás relaxációval
Relaxált állapotban – a test vázizmainak ellazulása révén – kitágulnak az erek, javul a szervek vérellátása, ezáltal az oxigénellátása is. Csökken a vérnyomás, lassul az anyagcsere és a szívműködés. Megnő a vér endorfinszintje, ami kellemes közérzetettel, kevesebb fájdalomérzéssel jár, megszűnik a feszültség kellemetlen érzése.
Az egyik legelterjedtebb relaxációs módszer a progresszív izomrelaxáció, amely három szakaszból áll.
Először megfeszítjük az izmokat, így utána könnyebben átéljük az ellazulást. A második szakaszban azt tapasztaljuk meg, hogy különböző mozgások milyen mértékű izomfeszüléssel járnak. A harmadik szakaszban az tudatosul, hogy a különféle érzelmi állapotokhoz milyen és mekkora izomfeszülés társul.
Az autogén tréning a relaxáció másik ismert formája. Gyakorlása során egyszerű mondatokat ismételgetve, célzottan szólítjuk meg a különböző testrészeket: az ellazulást a végtagok elnehezülésének, testrészek, szervek melegedésének elképzelésével, valamint a légzés és szívműködés szabályozásával érjük el.
A relaxációs módszereket szakember (pszichoterapeuta) segítségével, többnyire csoportos foglalkozás keretében sajátíthatjuk el. Rendszeres gyakorlással hatásosan csökkenthetjük a tenziós fejfájásos panaszokat, javíthatjuk koncentrációs képességünket, illetve pozitívabb lelki beállítottságot érhetünk el.
Dr. Eörsi Dániel
orvos-szaktanácsadó