Biológiai életkorunk egyik fontos mutatója:
Az ereink állapota
Mi okozza az erek meszesedését? A teljes folyamatot még nem ismerjük, de egyre többet tudunk róla. Az életkor mindenképpen fontos tényező, ráadásul a meszesedés mértéke fokozódhat az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód miatt is.
Sokan azt gondolják, hogy ha a meszesedés már kialakult, akkor azzal, ha belekezdenek valamilyen diétába, akkor mindent helyre tudnak hozni, ez azonban így nem igaz. Bár valóban jótékony hatással van ránk a felesleges kilóktól való megszabadulás és az egészségesebb táplálkozás, az erekben kialakult plakkokra azonban, csak mérsékelt hatást tudunk gyakorolni.
Aki úgy gondolja, hogy a meszesedés elkerülhető csupán a megfelelő diétával, az sajnos téved. A meszesedés kialakulásáért többek között a vérzsír magas szintje is felel, ám az itt megjelenő lipidek 90%-át a máj tevékenysége eredményezi, a táplálék összetétele mindössze 10%-ban befolyásolja e folyamatot.
Mint olyan sok más betegség esetében is, az érelmeszesedésnél is az elsődleges feladat a megelőzés lenne. Ehhez fontos az egészséges életmód, a rendszeres testmozgás, és a túlsúly elkerülése egyaránt. Tudnunk kell, hogy kialakult meszesedés esetén a kezelés éveket vesz igénybe, ugyanis a megfelelő gyógyszerek szedése csak akkor hoz eredményt, ha azokat kellő ideig használják, mivel a lerakódott plakkok oldása lassú folyamat. A meszesedés ellen a legjobb fegyverünk tehát a megelőzés, ami mindenkinek saját felelőssége.
Előbb, vagy utóbb ez a probléma szinte mindenkinél jelentkezik, ám nem mindegy, hogy az illetőnek 35 évesen vagy 60 évesen kell szembenéznie vele.
Prof. Dr. Blaskó György
Trombózisközpont szakmai vezető főorvosa