Be kell látnunk, hogy az egészséges és tartós fogyásnak egyetlen kulcsa van: ha kevesebb kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, mint amennyit felhasználunk. Vagyis energiamérlegünket úgy kell alakítanunk, hogy kevesebb legyen a bevitt, mint a felhasznált energia. Erre kétféle lehetőség kínálkozik: ha kevesebbet eszük, vagy ha többet mozgunk. Ideális esetben mindkettőt megtesszük, néha mégis eredménytelenül.
Ésszerű táplálkozás mellett, viszonylag rövid idő alatt tapasztalható jelentős súlygyarapodás hátterében hormonális okok is állhatnak. Ilyen például a manapság egyre gyakoribb pajzsmirigy alulműködés, melynek tünetei többek között a gyors, látványos hízás, a fáradékonyság, a beteg gondolkodásának lelassulása, aluszékonnyá, fázékonnyá válás, az arcvonások elmosódása. Súlyosabb esetben mixoedema is kialakulhat. A kórkép hormonpótlással gyógyítható.
Ugyancsak hízást eredményezhet a kortizol hormon túltermelése a mellékvesében. A betegség külső jellemzői: a hason lila striák megjelenése, vékony végtagok, törzsre lokalizálódó elhízással, az arc viszont „holdvilágszerű”.
Egyes hormontartalmú gyógyszerek (például szteroid gyulladáscsökkentők) is vezethetnek súlygyarapodáshoz, így a kivizsgálás során ezt is figyelembe kell venni.
Bármi áll is a súlygyarapodás mögött, ha ez indokolatlanul, vagy gyorsan történik, mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni az okok felderítése érdekében.
Amennyiben elhízás esetén fennáll a hormonális eltérés gyanúja, s a diéta, fogyókúra és testmozgás önmagában nem hozza meg a kívánt eredményt, ne érezzük kudarcnak! Amennyiben a tesztek igazolják a hormonproblémát, a legtöbb esetben megfelelő kezeléssel visszaállhat az egyensúly.
Dr. Hubina Erika
endokrinológus szakorvos
oxigenmedical.hu