Zsírok és olajok szerepe táplálkozásunkban
A zsírok és olajok energiát biztosítanak, és nélkülözhetetlenek a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához, a hormontermelődéshez vagy az idegrendszer működéséhez. A sütéshez-főzéshez választott zsiradéknál legyünk figyelemmel annak füstpontjára, hogy a hevítés során ne károsodott formában fogyasszuk el ételünkben. A főzéshez használt hagyományos, hidrogénezett növényi (pl. napraforgó) olajak mellett egészséges alternatívát jelent az egyre népszerűbbé váló pálmazsír, illetve a kókuszzsír (utóbbinak nincs kókusz íze, így bármilyen ételhez felhasználható).
A kókuszolaj nem tartalmaz koleszterint, nem avasodik, közepes lánchosszúságú zsírsavakból áll, így könnyen emészthető, diétás célra – cukorbetegeknek – is megfelelő. Értékes hatóanyagai miatt kozmetikumként magunkra is kenhetjük.
Időközben a szalonna is „rehabilitálásra” került, s az állati zsiradékok – főként a kacsa-, liba- és mangalicazsír – újra felkerült étlapunkra, és egyre keresettebbé válik.
A reformkonyha növényi olajai közül a hagyományos olívaolaj mellett, egyre többen próbálják ki példáu a szőlőmag vagy lenmag olaját, melyek szervezetünk számára rendkívül értékes anyagokat tartalmaznak, támogatják egészségünket. Lehetőleg ne hevítsük őket, inkább utólag adagoljuk az elkészült ételhez vagy salátához a beltartalmi értékek megőrzése érdekében. A növényi olajakból részesítsük előnyben a hidegen sajtolt termékeket!
A zsiradékok sorában ne feledkezzünk el az értékes omega-3 zsírsavakat tartalmazó tengeri halakról, a halolajról, illetve az ételkészítéshez alkalmas kiszerelésben kapható lazacolajról sem!
Használjuk változatosan, de körültekintően a szervezetünk számára nélkülözhetetlen zsiradékok egyre gazdagodó választékát!