Neveljünk egészséges gyereket!
A gyermekkori étrend minősége egészségünk jövőjét is meghatározza. Magyarországon az iskoláskorú gyermekeknek csak a harmada fogyaszt naponta legalább egyszer zöldséget és gyümölcsöt. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének felmérése szerint az 1-3 éves korosztálynak csak a harmada kap külön számukra készített ételt, a többségük azt eszi, amit a szülei. Ezzel figyelmen kívül hagyják a kisgyermekek felnőttekétől eltérő tápanyag-, vitamin- és ásványianyag-szükségletét. A 3 évesnél fiatalabb gyermekek 80%-a az ajánlott mennyiségnél jóval több cukrot fogyaszt. Az iskoláskorúaknál sem jobb a helyzet, a 6-12 éves gyerekek 26,5%-a túlsúlyos vagy elhízott, az eddig jellemzően 30 év felettieket fenyegető 2-es típusú diabétesz pedig egyre gyakoribb az elhízott gyermekek körében.
10 tanács szülőknek az egészséges étrend kialakításához
1. Tervezzük meg a menüt! – Szakítsunk időt minden nap 3 fő és 2 kisebb étkezésre! Kínáljunk változatosan zöldségféléket, gyümölcsöket, teljes értékű gabonaféléket, tejtermékeket, húsokat, halat és tojást.
2. Varázsoljuk élménnyé az étkezést! – Étkezzünk közösen, amikor csak lehetséges. Tegyük kellemes, közös időtöltéssé az étkezéseket, minél kevesebb stresszel, annál több beszélgetéssel, nevetéssel.
3. Kínáljunk értékes harapnivalókat a kis étkezésekre! – tegyünk az uzsonnás dobozba például néhány szem koktélparadicsomot pár kockasajttal.
4. Nyissunk a változatosságra! – Ismertessük meg a kicsiket a korai életéveikben különféle ízélményekkel, minél többféle nyersanyaggal.
5. Vásároljunk közösen! – Ez segít megismertetni a gyerekekkel a különböző élelmiszereket. Beszélgessünk arról, hogyan készülnek, honnan származnak az egyes nyersanyagok. Ha módunkban áll, nevelhetünk otthon is zöldségeket, fűszernövényeket egy-egy kis cserépben vagy balkonládában.
6. Hagyjuk, hogy a gyerekek megtanulják kiszolgálni magukat! – Kínáljunk egyszerre kisebb mennyiséget, aminek elfogyasztása sikerélményt jelent és segít a gyermekeknek odafigyelni testük visszajelzéseire (pl. a jóllakottság érzet jelentkezésére). Bátorítsuk őket, hogy kérjenek repetát, ha még éhesek!
7. Az innivaló minősége is fontos! – Minden elfogyasztott falat és korty számít. Szoktassuk a gyermekeket arra, hogy ivóvízzel oltsák a szomjukat.
8. A több, nem mindig jobb! – Bátorítsuk a gyermekeket arra, hogy fejezzék be az étkezést ha jóllaktak, ne legyen kötelező kiüríteni a tányért!
9. Ne étellel jutalmazzunk! – Az édességekkel jutalmazás a gyermekben azt a téves elképzelést keltheti, hogy a desszertek értékesebbek más ételeknél. Jutalmazzunk inkább odafigyeléssel és dicsérettel!
10. Étkezzünk tudatosan! – A családi asztal legyen stressz- és médiamentes terület. Tegyük félre a telefont, újságot, tabletet, távirányítót, és koncentráljunk helyette az együtt töltött időre és az ételre, amit közösen elfogyasztunk.
Okos segítség – A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által 2017-ben iskoláskorú gyermekek számára létrehozott új táplálkozási ajánlás az OKOSTÁNYÉR ® végigvezeti a 6–17 éves gyermekeket és szüleiket az alapvető élelmiszercsoportokhoz kapcsolható legfontosabb táplálkozási tanácsokon. Az útmutató elérhető a www.mdosz.hu oldalon a javaslatok gyakorlati megvalósítását támogató háttéranyagokkal együtt.
Forrás: mdosz.hu/taplalkozasi-akademia-hirlevel-2018-marcius