„Vénasszonyok nyara” változókori tünetekkel?
Érdemes tudni, hogy a klimax nem egyik napról a másikra megy végbe, hanem hosszú évek (akár 10-15 év) alatt játszódik le. Kezdetben csak a progeszteron szintje csökken, és ösztrogéndominancia alakul ki.
Később az ösztrogén mennyisége is fogyatkozik, megszűnik a peteérés és a menstruáció, amit a hőhullámok mellett alvászavarok, a libidó hiánya és hullámzó kedélyállapot is kísér.
Kevesen gondolnak arra, hogy a változókor tünetei igen hasonlóak a meleg időjárás okozta panaszokhoz, így a kettő nagyban erősíti egymást. Szerencsére vannak olyan készítmények és praktikák, melyekkel könnyebben át lehet vészelni a nyárutó melegnek ígérkező napjait is.
Hormonterápia – sokan idegenkednek tőle, pedig körültekintő alkalmazása számos előnnyel járhat – kérje ki erről orvosa tanácsát.
Gyógynövények – a természetes megoldások hívei sokféle gyógynövény és készítmény közül választhatnak. Az orbáncfű például hatásos idegnyugtató alvászavarok esetén is, a vörösherét főként hőhullámok ellen ajánlják, a jamgyökér szinte az összes tünetet enyhíti, DHEA tartalmánál fogva.
Jól szellőző ruházat – válasszon könnyű pamut ruhát és fehérneműt, mivel klimax idején megnő az intim fertőzések esélye is, de probiotikumokkal fenntartató a hüvely normál Ph-ja, a lactobacillus pedig megakadályozza a kórokozók elszaporodását.
Életmód – az egészséges étkezés (sok friss zöldség és gyümölcs), a megfelelő folyadékfogyasztás (víz) és a rendszeres testmozgás nemcsak az egészségét óvja, de a közérzetét is pozitívan befolyásolja!
Dr. Hetényi Gábor
szülész-nőgyógyász szakorvos
Nőgyógyászati Központ