Hogyan működünk?

A kutatók szerint a mikrobiomunk valójában mi vagyunk! A bélrendszerünkben élő mikrobák, és azok testünkre és elménkre gyakorolt hatása az utóbbi időben a tudományos érdeklődés fókuszába került. Ma már teljesen világos, hogy a mikrobiom sokkal több, mint emésztést segítő baktériumhalmaz. Vajon hogyan határozza meg a bérflóránk az egészségünket, immunrendszerünk működését vagy akár pszichés állapotunkat, személyiségünket?
„Alig vonszolom magam”, „reggel iszonyúan fáradt vagyok”, „teljesen kidőlök a munkaidő végére”. Ha mindez nem valamilyen vírusfertőzés velejárója vagy egyéb betegség tünete, akkor szerencsés esetben csak a szokásos tél végi, kora tavaszi fáradtsággal kell megküzdenünk. Lássuk, ez esetben mit tehetünk, hogy mielőbb feltöltődjünk, regenerálódjunk!
Ahogy a kemény munka nyomot hagy kezeinken, úgy az állandó, megfeszített gondolkodás, koncentráció hatással van agyunk állapotára. Kutatások bizonyítják, hogy éjjel-nappal „üzemelő” agyunknak is szüksége van némi pihenőre, hogy regenerálódni tudjon. Mindez egyszerűen hangzik, de a megvalósítás nem is olyan könnyű!
Több mint fél évszázaddal a felfedezése után, napjainkban ismét a tudományos érdeklődés középpontjába került a Proinsulin C-peptid. Vajon mi a C-peptid és miért foglalkoznak vele ennyit a tudósok?
Az emberek sokféle okból fordulnak dietetikushoz: azért, hogy energikusabbak legyenek, javítsák az emésztésüket vagy fogyjanak. Manapság egyre gyakoribb cél a mentális egészség javítása is.
A hosszú, hideg, borongós téli időszakban teherbírásunk, stressztűrésünk általában gyengül, szervezetünk energiatartalékai csökkennek. Emiatt gyakrabban érezzük magunkon a kimerültség jeleit. Ha a stressz beférkőzik mindennapjainkba, nyomot hagy nemcsak ideg-, de hormonrendszerünk működésén is, ami messzemenő következményekkel járhat.
A téli időszakban a rövid nappalok és hosszú éjszakák, a hideg, a fényhiány, a bezártság és a mozgáshiány mind fokozzák a testi-lelki fáradtságot, rosszkedvet, könnyen szorongáshoz, sőt depresszióhoz is vezethetnek. Javítsuk hangulatunkat nassolás helyett például testmozgással, emellett fogadjunk meg néhány hasznos tanácsot!
Napjainkban – a tudomány és a technika fejlődésével – a szellemi munka egyre inkább háttérbe szorítja a fizikai jellegű tevékenységet. Egyre többen dolgoznak számítógépen, és az iskolai oktatásban is nélkülözhetetlenné válik ez az eszköz. Ezzel párhuzamosan világszerte szaporodik a szemüveget, kontaktlencsét viselők száma. Felmérések szerint a föld lakosságának 80%-ánál ki lehet mutatni a szemfenékbetegség valamely formáját.
Különösen a nők, az idősek és a gyengébb immunrendszerű, más betegségekkel is küzdő emberek viselik nehezen a mostanság igen gyakran változó időjárási frontokat. Mit tehetünk a kellemetlen tünetek csökkentése érdekében?
A Journal of Neuropsychiatry and Clinical Neurosciences című folyóiratban megjelent cikk egy 27 éves fiatalemberről szól, aki azzal kereste fel orvosát, hogy már fél éve furcsa változásokat tapasztal: hallucinál és nagyon romlik a memóriája. A vizsgálat érdekes eredményeket hozott.
Az egészségügyi ajánlások szilárdan belénk rögzítették, mit tegyünk és mit ne a szív- és érrendszeri betegségek ellen. Az agy egészségének fenntartásáról viszont kevesebbet hallunk! „Együnk zabot reggelire, fogyasszunk naponta öt adag zöldséget, sportoljunk hetente háromszor” – és mindez elég? Semmi egyébre nincs szükség?
A stressz része a mindennapjainknak. Abban viszont jelentős eltérések vannak, hogy ki hogyan reagál, kit mennyire visel meg, illetve milyen területen tapasztalhatók ennek jelei, az esetleges stressztünetek.
Jobb, ha tudjuk, hogy a stressz, a szorongás és a magas vérnyomás közti összefüggés oda-vissza működik: mindkettő fokozhatja a másik hatását. Legyünk tehát elővigyázatosak e téren is!
A stressz jelenti az egyik legnagyobb támadást a pajzsmirigy ellen, melynek működése viszont szoros összefüggésben áll a mellékvesével. Utóbbit jelentősen befolyásolja az a mód, ahogyan a stresszre reagálunk.
Amikor stresszes, sűrű életet élünk, egész nap a monitor előtt ülünk, keveset alszunk, rendszertelenül étkezünk és a testmozgás sem része a mindennapjainknak, nem csoda, ha folyton álmosnak, fáradtnak, levertnek érezzük magunkat. Miért nincs energiánk semmi egyébre a kötelező minimumon felül?
Tudjuk, hogy a stressz nemcsak pszichés, hanem fizikai rombolással is jár, mégis nehéz kivonni magunkat a hatása alól. A kezeletlen feszültség úgy betegít meg, hogy szinte észre sem vesszük.
Világszintű probléma a daganatos megbetegedések számának növekedése, és ez alól hazánk sem kivétel. A KSH adatai alapján: 2001 óta évről évre emelkedik a rákdiagnózisok száma. [1] Tekintsünk át néhány tényezőt, ami hozzájárulhatott e tendencia alakulásához!
Sokan rémülten tapasztalják vagy szomorúan nyugtázzák, hogy már középkorúként csökken a teljesítményük akár a munkában, akár az otthoni teendők ellátása során vagy épp a sport, a testedzés során. Egyesek az idősödésre fogják, mások szerint a szívük már nem bírja a terhelést. Bizonyos társuló tünetek esetén azonban mindenképp érdemes utánajárni az okoknak.
Ön hogyan bírja a túlfeszített munkát, a mentális megterhelést, és hogyan kezeli a stresszt? Ha már a padlón érzi magát emiatt, jobb, ha tudja: nincs egyedül. A kiégés különféle tünetei leggyakrabban a kommunikációval kapcsolatos szakmákban dolgozóknál jelentkeznek (orvosok, jogászok, ügyfélszolgálatosok, pedagógusok), és jelentősen rontják az érintettek teljesítményét és életminőségét. Kérdés: mit tehetünk ilyen helyzetben?
Ahogy elérkezik a szeptember, a nyári pihenés után sokan szembesülünk az iskolakezdés vagy munkába való visszatérés nehézségeivel. Ez az időszak egyszerre lehet pezsdítő és kihívásokkal teli, hiszen a vakációs üzemmódról át kell állnunk egy fókuszáltabb, produktívabb rutinra. A sikeres átmenethez érdemes kívül-belül optimizálnunk a folyamatokat. Vizsgáljunk meg néhány stratégiát a kognitív funkciók javítására, és nézzünk meg, hogyan lehetnek a segítségünkre egyes gyógynövények és tápanyagok!
Alig telt el az év első fele, sokan már kimerültek az állandó rohanás és munka közepette. Ideje tehát végre kicsit lazítani, pihenni, jól kialudni magunkat, mindezt azonban gyakran nehezíti az időhiány, a nyári meleg, sőt egyes alvásproblémák is. Ne feledjük azonban, hogy az alváshiány növeli számos betegség rizikóját.
A Cambridge Egyetem Pszichiátriai Osztálya 500 ezer angol felnőtt bevonásával végzett kutatásában az alvásidő hosszának a mentális egészségre és az általános jó közérzetre gyakorolt hatását vizsgálta. Lássuk az eredményeket!
Gyakori jelenség, hogy a nyári szénanátha mellett erős fáradtságérzet, sőt a koncentrálóképesség csökkenése is jelentkezik. Ennek több oka is lehet.
Igen sok szülő panaszolja a bölcsődében, óvodában, játszótéren és az online szülői csoportokban, hogy a gyerek szinte semmit nem akar megenni. Nem mindegy azonban, hogy a gyerek tényleg csak válogatós vagy inkább evészavaros.
A 3 évnél fiatalabb magyar gyermekek 80%-a túl sok cukrot fogyaszt. Minden 10. szülő édességgel jutalmazza a kicsiket, nem csoda, hogy iskoláskorra még nagyobb arányú és mértékű az elhízás. A közfelfogás szerint ugyanakkor a dundi óvodás CUKI, a termetes iskolás JÓ HÚSBAN VAN, a kövér felnőtt pedig BETEG!
Bélflóránk életünk első 3 évében „alapozódik meg”. Fiatal felnőtt korra stabilizálódik, majd életmódunk függvényében változhat, jelentősen befolyásolva egészség-betegség skálánk további alakulását.
Akinél a tartós fáradtság, kimerültség, gyengeség oka nem a túlhajszoltság és az alváshiány, ráadásul ingerlékenységet vagy koncentrációs nehézséget is tapasztal, felmerül a gyanú, hogy vasraktárai kimerültek és pótlásra szorulnak – pláne ha egyéb árulkodó tünetei is vannak. Lássuk, melyek ezek!
A hosszú téli időszakban szervezetünknek nemcsak a hideggel és a különböző vírusok, baktériumok támadásával kell szembenéznie, hanem a rövidebb nappalok, a korai sötétedés, a fényhiány okozta lehangoltság, álmosság, rosszkedv problémájával is.

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.