Mi váltja ki?
A coeliakia a kalászos gabonafélék (búza, árpa, rozs) gluten nevű és hasonló fehérjéinek fogyasztása miatt jön létre, az arra hajlamos egyénekben. Számukra a kalászos gabonák nemcsak lisztként, hanem minden formájukban (pl. müzli, búzadara) ártalmasak, a nem kalászos növényekből készített lisztek (pl. rizsliszt, kukoricaliszt, szójaliszt, burgonya, sárgaborsó) viszont nem okoznak problémákat. Ezért a coeliakia helyes magyar neve gluten-érzékenység.
Kik hajlamosak rá?
A hajlam örökletes, a coeliakiás betegek elsőfokú rokonainak mintegy 10%-a szintén érintett. A tünetek megjelenhetnek kisgyermekkorban, de néha csak időskorban. A tünetszegény betegeket gyakran nem ismerik fel, ezért náluk nagyobb az esély arra, hogy idővel szervi károsodások alakuljanak ki. A coeliakiát okozó gének ma még pontosan nem ismertek, de azt már kimutatták, hogy a magyar népesség 30%-ánál előforduló HLA-DQ2 vagy HLA-DQ8 sejtfelszíni szöveti antigén fontos szerepet játszik a betegség kialakulásában.
Hogyan alakul ki ?
A táplálékkal bejutó fehérjék – így a gluten is – idegenek a szervezet számára, de az élelmiszerekkel szemben az immunrendszer normálisan toleránssá válik. A gluten a HLA-DQ2 vagy DQ8 molekulához úgy kötődhet, hogy az immunrendszer aktiválódik. Az aktiváló formát a glutenből a szervezetben a transzglutamináz enzim hozza létre. Az aktiválás következtében az immunrendszer sejtjei és ellenanyagtermelése a szervezet saját fehérjéi ellen, főként a transzglutamináz enzim ellen kezd dolgozni, autoimmun betegség jön létre. Számos autoimmun betegséget ismerünk, ilyen pl. a cukorbetegség vagy a pajzsmirigy betegségek. Coeliakia esetén az autoimmun reakciót a gluten fogyasztása tartja fenn, és glutenmentes diétával a tünetek teljesen megszüntethetők. A diétát egész életen át folytatni kell, mert ha újra gluten kerül a szervezetbe, a betegség ismét aktivizálódik.
A transzglutamináz enzim a szervezet minden szövetében előfordul, ezért a betegség tünetei sokfélék. A bélbolyhok helyén sima felszín alakul ki, így romlik a felszívódás, ám glutenmentes diéta mellett a vékonybélbolyhok képesek teljesen regenerálódni.
Fenti problémák közül sok csak felnőttkorban válik nyilvánvalóvá, ugyanakkor nem minden betegnek vannak emésztőszervi panaszai. Ajánlott a coeliakiás betegek rokonainak a vizsgálata, valamint az inzulin-függő cukorbetegek és más autoimmun betegek szűrése vérvizsgálattal.
Hogyan diagnosztizálható?
A transzglutamináz elleni ellenanyagokat a vérből mutatják ki. Újabban lehetőség van a coeliakia antitestek otthon, egy csepp vérből elvégezhető gyorsteszttel való kimutatására is.
Pozitív antitest lelet esetén szükség van a vékonybélbolyhok szövettani vizsgálatára is, melyhez a mintavétel szintén csekély igénybevétellel elvégezhető. Az előzetes diéta álnegatívvá teheti az eredményeket, ezért megerősítő vizsgálatok nélkül nem szabad csökkenteni a glutenbevitelt, nem szabad tehát glutenmentes diétát kezdeni.