Autogén tréning allergia ellen
Az allergiás hajlam genetikailag meghatározott, de ahhoz, hogy az öröklött hajlamból betegség legyen, sok környezeti tényező kell. Mai tudásunk szerint, valójában a környezeti faktorok hívják elő a tüneteket. Ezért is javasoljuk a terhesség alatti dohányzás kerülését, illetve, hogy családi hajlam esetén, az atópiás gyermek lehetőleg ne a nyári, pollendús hónapokban szülessen. A folyamatos stresszhelyzetet ugyancsak a környezeti tényezők közé kell sorolnunk.
Német kutatóorvosok az allergiát, mint pszichoszomatikus betegséget vizsgálva, már 1981-ben leírták, hogy az alkat függvényében, bizonyos személyeknél stresszhelyzetben allergiás tünetek jelentkezhetnek. Megfigyelték, hogy konfliktushelyzetben, amikor a betegek érzelmeiket magukba fojtották, az orr- és a hörgőnyálkahártya vérbőséggel és vizenyővel, valamint fokozott nyáktermelődéssel járó duzzanata alakul ki, melyet a hörgőizomzat görcsös állapota kísér. Lelki problémák esetén, még gyógyszeres allergia-terápia mellett is megfigyelhető állapotromlás, a tünetek erősödése. A lelki tényezők tehát szerepet játszanak az első tünetek megjelenésében, és a már meglévő panaszok felerősödésében is.
A külső körülményeken a legtöbb esetben nem tudunk változtatni, de saját hozzáállásunkon igen, azzal, ha megtanuljuk saját érzelmeinket és testünk működését kontrollálni. Az autogén tréning egy olyan relaxációs módszer, amely erősíti a test természetes, öngyógyító folyamatait, s megakadályozhatja, hogy a fel nem dolgozott feszültségek nyomán pszichoszomatikus kórképek alakuljanak ki. Elsajátításával az allergiás betegek – testük tudatos megfigyelésével – képessé válnak a tünetek és a betegség által okozott stressz csökkentésére is.
Különösen előnyös módszer azoknak, akiknek elhúzódó, egész éven át tartó tünetei vannak, s gyógyszeres kezelésre is szorulnak. A jelentős állapotjavuláson túl, a gyógyszerek mennyisége – egyéntől függően – csökkenthető, vagy elhagyható.
Terhesség alatt a gyógyszerek szedése nem javasolt. Az autogén tréning segítségével a várandós kismamák is könnyebben átvészelhetik az allergiás időszakot.
Dr. Balogh Katalin
a Budai Allergiaközpont allergológus szakorvosa,
Tóth Krisztina
pszichológus
www.allergiakozpont.hu