„Üvegkoporsóba”, azaz borostyánba záródott 50 millió éves, ép kullancs tetemet találtak, mely „megcsodálható” a Brémai Egyetem Földtudományi Gyűjteményében. Ehhez képest, a Homo sapiens csak mintegy 30000 évvel ezelőtt jelent meg a Földön. A kutatók szerint, kezdetben kétéltűek és hüllők vérét szívták a kullancsok, majd néhány millió év múlva a diéta megszűnt az emlősök, majd az ember megjelenésével.
Sokan azt hiszik, hogy a tél elpusztítja a kullancsokat, pedig ahhoz a talaj tartósabb –20 Celsius fok alá hűlése szükséges, amit a hótakaró védelme meggátol. A globális felmelegedés okán, jelentős számban túlélnek a kártevő ízeltlábúak, így a kullancsok is.
Kontinensünkön az erdei-mezei állatok közül főleg a rigók, a rágcsálók és a sünök (de egyéb vadállatok is) a fenntartói, a kullancsok pedig a terjesztői az embert/kutyát megbetegítő agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusának, a Lyme borreliosis, a Q-láz, a Tularemia, a TIBOLA, a mediterráneumban honos Ehrlichiosis, Babesiosis, valamint az MFL kórokozóinak. 2005-ben végzett vizsgálataink szerint, a kullancsok 17,8%-a hordozta a Lyme-kórt okozó baktériumokat.
Ha zöldövezetben – akár saját kertünkben is – kullancsot szedünk össze:
Szakszerűen, például kullancseltávolító kanállal távolítsuk el, majd otthon vizsgáljuk meg Kullancs Teszttel, hogy hordozott-e Lyme-kórt okozó baktériumokat. Pozitív eredmény esetén a háziorvos a jellemző tünetek jelentkezése esetén, késlekedés nélkül megkezdheti a célirányos terápiát, így az akár halálos szövődmények is elkerülhetők.
A természet a legolcsóbb és legegészségesebb rekreációs helyszín. Ne féljünk tőle, de felkészülten – hátizsákunkban, az autó egészségügyi dobozában kullancseltávolító kanállal – induljunk az útra, túrára!
Dr. Kapiller Zoltán
állatorvos-zoológus, a Magyar Kullancsszövetség elnöke