Az anya megnövekedett energia-, makro- és mikrotápanyag-igényének folyamatos kielégítése mellett mindvégig fontos a túlzott súlygyarapodás elkerülése. Kerülniük kell ennek érdekében a túlzott kalória-bevitelt, zsírdús, egyszerű szénhidrátokban (pl. finomított kristálycukor) gazdag ételeket, cukrozott üdítőket, magas sótartalmú, egészségtelen csipszeket, és más, mesterségesen ízesített, transzzsírokat (pl. margarin) tartalmazó termékeket.
A túlzott édességfogyasztás éppúgy kerülendő, mint az alkoholtartalmú italok fogyasztása, a kifejezett orvosi javallat nélkül szedett gyógyszerek, továbbá a dohányzás. Megjegyezzük, hogy a nikotin a magzati szervezetet éppúgy károsítja, mint az édesanyáét, anyagcserére gyakorolt hatása is kedvezőtlen, sőt a születendő gyermeket asztmára, allergiára, inzulinrezisztenciára – tehát közvetve 2-es típusú diabéteszre – hajlamosíthatja.
Az étrenden belül arányában a legnagyobb részt a friss zöldségek és gyümölcsök képezzék, fehérjék közül legjobb az omega-3 zsírsavakat tartalmazó hal, de szintén fontosak a tejtermékek, a könnyen emészthető fehérjék, illetve a teljes kiőrlésű gabonafélékből készült ételek, lehetőség szerint vegyszermentes forrásból. Kiemelkedően fontos az anyai bélflóra egészséges összetételének és stabilitásának fenntartása, ami szoros összefüggés mutat a testsúly alakulásával.
Az anya várandósság alatti túlzott elhízása – magzati súlygyarapodást előidézvén – mintegy előre „beprogramozza” a gyermek felnőttkori elhízásának lehetőségét.
A vizsgálatok szerint, az anyák várandósság előtti testsúlya és testtömeg-indexe (BMI) összefüggésben áll bizonyos bélbaktériumok jelenlétével. Azoknál a kismamáknál, akiknél az átlagosnál nagyobb súlygyarapodás volt megfigyelhető a várandósság időszakában, magas számban volt a Bacteroides baktériumtörzs kimutatható. Ugyanakkor a normális súlygyarapodást mutató kismamák esetében a bifidobaktériumok voltak nagyobb számban jelen. Ennek, illetve az anyai bélflóra stabilizálása érdekében a várandós és szoptató kismamák által elfogyasztott probiotikus baktériumoknak azért van jelentőségük, mert az anyatejben megjelenhetnek az immunrendszer tanítómestereinek számító életkor specifikus bifidobaktériumok és tajsavbaktériumok. Újabb megfigyelések szerint, bizonyos esetekben a kismamák probiotikum-fogyasztása növelheti az anyatej antioxidáns kapacitását, melynek gyulladáscsökkentő hatása, és fontos védő funkciója lehet a csecsemőt érő esetleges fertőzésekkel szemben.
Dr. Réthy Lajos Attila
gyermekgyógyász, allergológus-immunológus, egyetemi tanár
10 + 1 tipp
+ 1 Tipp: Gyógynövényteákkal a folyadékpótlás mellett a terhességgel járó kellemetlenségek is enyhíthetők: álmatlanságra hársfatea; hányinger ellen komlótea; emésztést segítőként borsmenta, fodormenta; vitaminpótlásra csipkebogyó tea; vashiányra csalántea; a vajúdás könnyítésére pedig a 36. héttől napi 2 csésze málnalevél tea ajánlható.