Keresés
Close this search box.

Miért böjtölünk?

//

A böjt az élet része, a megújulást szolgálja. A méregtelenítés hatására könnyebben megszabadulhatunk a tél folyamán lerakódott zsírpárnáktól, közérzetünk javul és számos betegség gyógyulását is elősegíthetjük. Lássuk, hogyan lehet szenvedés nélkül, eredményesen böjtölni!

Miért böjtölünk?

Az Ókorban is ismerték

A böjt az élet része, nem éhezés és önsanyargatás. Egészségünk megőrzésében kiemelt szerepet foglal el. Szerveztünk önszabályzó tevékenységét állítja vissza és a leghatékonyabb természet adta gyógymód a szervezet természetes, biológiai úton történő megtisztítására. Az élővilágban az étel időszakos elutasítása része az ösztönös öngyógyításnak, a beteg állat ugyanis nem táplálkozik. Az Ókor híres orvosai, Aszklépiosz és Hippokratész az ember számára is a leghatékonyabb gyógymódnak tekintették az időnkénti koplalást. Egyes kultúrákban ma is gyakran élnek a szervezet méregtelenítésének ezzel a módjával, amikor főleg növényi ételt fogyasztanak, s tartózkodnak a hústól, tojástól, haltól és zsírtól.

A leghatékonyabb gyógymód

A méregtelenítő kúra különösen ajánlott túlsúly, magas vérzsírszint, renyhe bélműködés, aknés, ekcémás bőrpanaszok, allergia, reumatikus problémák, menstruációs zavarok, meddőség és klimax esetén. A meddőség kezelésében fontos lehet a testsúlycsökkentés, az inzulinrezisztencia oldása, a megfelelő pajzsmirigyműködés stabilizálása, melyben a böjt hatékony segítséget nyújt. A testet-lelket megtisztító böjt a daganatos betegségek gyógyításában is szerepet kaphat – speciális intézeti körülmények között.

A szervezet télvégi nagytakarításával elősegítjük fenti problémák orvoslását, megalapozzuk, hogy a salakanyagoktól és méreganyagoktól mentesüljön a szervezet, regenerálódjon, így az élettani funkciók szabályozása újra egyensúlyba kerüljön. Ezzel lehetővé tesszük a tavaszi, élettel teli táplálékok optimális biológiai hasznosulását is.
Ezzel egyidejűleg javul a szervezet stressztűrő képessége, kiegyensúlyozottabbá válik a hangulat, csökkennek a lelki terhek, s így a mellékvese és pajzsmirigy terhelése is.

A böjtölés aranyszabályai

1. A méregtelenítést bevezető, ráhangoló napokkal kezdjük, amikor csökkentjük a kávét, cigarettát, kevesebb húst, édességet, sajtot, kenyeret eszünk, emellett növeljük a zöldségek, gyümölcsök, esetleg főtt burgonya, gyógyteák és tiszta víz fogyasztását.

2. A kúra megkezdésekor és alatta elengedhetetlen a béltisztítás (kannás beöntés, intenzív bélfürdőkezelés – colon-hydroterápia), vagy enyhe hashajtás másnaponta.

5. Fontos a könnyű, friss levegőn végzett testmozgás: séta, gyógyfürdőzés, masszázsok, meditáció, naponta szárazkefés egésztest ledörzsölés, váltózuhany, relaxálás. A nagy testi megerőltetéstől azonban tartózkodni kell, csak mértékletes szaunázás ajánlott.

6. A böjt végeztével, a felépítő napokat is szigorúan meg kell tartani. E napok számát megkapjuk, ha a tiszta böjti napokat elosztjuk kettővel: 6 böjtnap = 3 felépítő nap.

7. Betegségek, gyógyszerszedés estén a böjt megkezdése előtt kérje ki orvosa tanácsát! A kúra megtervezésében, és levezetésében böjtkúra szakember is segíthet.

A böjt lezárása: lépésről-lépésre

A böjt befejezése után fontos, hogy fokozatosan térjünk vissza a normál étkezésekhez. A következőkben ezt a folyamatot mutatjuk be egy mintaétrend segítségével.

1. nap: Reggeli: egy alma. Ebéd: darabos zöldségleves zsiradékmentesen. Vacsora: 2 közepes szem főtt burgonya, lenmagos joghurttal (1 dl joghurt, 2 teáskanálnyi lenmag).

2. nap: Reggeli: daraleves, lenmaggal vagy szezámmaggal megszórva, 3 szem aszalt szilvával, vagy natúr joghurt 1 evőkanál lenmaggal. Ebéd: friss saláták citromos-joghurtos öntettel, magvakkal szórva, egy vékony szelet teljes őrlésű pirítós kenyérrel vagy puffasztott búzával. Vacsora: 1 db alma durvára reszelve + 1 evőkanál zabkorpa + 1 evőkanál pattogatott amaránt mag és 1 teáskanálnyi bázikus por. Megszórhatjuk egy teáskanálnyi lenmaggal vagy szezámmaggal, ízlés szerint fahéjazhatjuk és ízlés szerint, 1 kávéskanál mézzel édesíthetjük.

3. nap: Reggeli: natúr müzlis joghurt vagy pirított barnakenyér kevés vajjal, túróval, meghintve pirospaprikával. Ebéd: gazdag, finoman fűszerzett zöldségleves. Vacsora: két fél sült alma aszalt szilvával, dióval, mogyoróval hintve, két evőkanálnyi barnarizzsel körítve.

A felvezető napok után az ebédeket készíthetjük egyre változatosabban: főzelék, hal, friss saláta bevezetésével. Vacsorára a böjtöt követő egy hétben válasszunk könnyű ételeket: egy pohár joghurt, kefír, reszelt almás, lúgosító ételeket.

Továbbra is fontos naponta 2-2,5 liter folyadék, 2-3 db gyümölcs és 1-2 csésze gyógytea elfogyasztása.

Eredményes böjtülést, sikeres megtisztulást, jó egészséget kívánok!

dr. Bérczy Judit
endokrinológus főorvos, természetgyógyász
endokrinkozpont.hu

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!