A stressz megemeli a vérnyomást nemcsak azok esetében, akiknek munkája feszített tempóban zajlik, hanem azoknál is, akiknek nincs kiegyensúlyozott, rendezett családi háttere. Egy japán tanulmány megerősítette, hogy az elvált és a megözvegyült embereknél jóval többször állapítottak meg hipertóniát, mint a boldog házasságban élőknél.
Ha a kedves Olvasó egy 24 órás vérnyomás monitorozáson venne részt, nagy valószínűséggel meg tudná állapítani, hogy egy fontos megbeszélés, vagy egy kollégával történt konfliktus során a mért érték megemelkedik. Ez terjesen természetes, ám ha napjában többször is „felmegy Önben a pumpa”, akkor nagy eséllyel hipertóniássá válik.
Stresszhelyzetben a szív automatikusan gyorsabban és erősebben pumpál, az adrenalin és a noradlenalin miatt az erek összehúzódnak, a légzés szaporábbá válik, az izmok megfeszülnek. Amennyiben ez csak ritkán fordul elő, semmi problémát nem okoz. Gyakran ismétlődő esetben viszont, a megemelkedett vérnyomás miatt az erek fala tartósan megfeszül, és emiatt elveszíti rugalmasságát.
A tartós vérnyomás emelkedés az ér belső felszínén eleinte csak mikroszkóppal látható sérülést eredményez. Ez egy idő után oda vezet, hogy fokozódik az ér-összehúzódást eredményező anyagok termelődése, az ér belső felszínén egyenetlenség jön létre, emiatt kis vérrögök képződhetnek, illetve az érfalban meszesedés következik be.
A magas vérnyomás terápiájában fontos, de nem elegendő pusztán a gyógyszeres kezelés. A tartós javulás eléréséhez feltétlenül szükséges az életmód megváltoztatása, a megreformált étrend, a rendszeres sport és a stresszkezelés, melynek hatására akár kisebb dózisú gyógyszerekkel is kordában tartható a vérnyomás.
Dr. Kapocsi Judit
Med. habil. egyetemi docens, kardiológus, belgyógyász
Trombózisközpont