A szervezet védekező rendszerének erősítése, karbantartása céljából szedett különféle vitaminok, ásványi anyagok, étrend-kiegészítők mellett kitűnő immunerősítő módszer a testedzés is.
A kiegyensúlyozottan működő immunrendszer segítségével a szervezet képes felismerni a külső „betolakodókat” és saját beteg sejtjeit. Az immunrendszer különböző funkciójú sejtjei irányítják a gyulladásos és védekező funkciókat. Több vizsgálat bizonyította, hogy a mozgás még a tumorok kialakulásának valószínűségét is csökkenti. Az inaktív embereknek 2-szer akkora esélyük van szívbetegségekre, és nagyobb a stroke-kockázatuk is, mint az aktívan mozgóknak.
Nem becsülhetjük le a testmozgás fölösleges energiákat, feszültséget levezető, stressz-oldó nyugtató hatását, melyre mai rohanó világunkban egyre többekben van szüksége. Teljesen egyéni, hogy kit milyen mozgásforma tud kikapcsolni, megnyugtatni. A hevesebb vérmérsékletűek futnak, komoly súlyokkal dolgoznak a konditermekben, míg a visszafogottabb hajlamúak, s főként a nők kevésbé megerőltető sportágakat választanak. Jobban kedvelik az úszást, kocogást, nordic walking-ot, vagy a kifejezetten stresszoldó hatású jógát, thai-chi-t. Természetesen a sportot egyéb stresszoldó módszerekkel is kiegészíthetjük, hogy hétköznapjainkat elviselhetőbb, mentálisan, lelkileg jobb állapotban tölthessük.
Mindegy, mit sportolunk, lényeg a rendszeresség és a mindenkori erőnlétünkhöz igazodó terhelési szint. Általánosságban közepes intenzitású mozgás az, amitől kimelegszünk, szaporán vesszük a levegőt és az anyagcsere 3-6 szorosára nő. Ez egy kevésbé fitt embernél egy tempós séta. Magas intenzitásnak nevezzük, ha izzadunk, és már majdnem kifogyunk a levegőből, az anyagcsere ilyenkor legalább 6-szorosára gyorsul. Már heti 150 perc mérsékelt intenzitással végzett, és legalább 4×20 perc lendületes mozgás bizonyítottan jó hatással van az immunrendszer állapotára.
Ugyanakkor a kardio edzések mellé érdemes súlyzós edzéseket is beiktatni, hiszen a testtartás, a gerinc és ízületek támogatása ugyanolyan fontos, mint a szív segítése.
Ha most először, vagy nagyobb kihagyás után szeretnénk elkezdeni sportolni, a sérülések elkerülése érdekében, tartsuk be a fokozatosság elvét. Jól döntünk, ha a vízi gimnasztikát vagy az úszást választjuk. Így a test minden izmát megmozgathatjuk, erősíthetjük az immunrendszert és növelhetjük az állóképességet is. Az ismétlődő mozdulatok növelik az izmok rugalmasságát, pozitívan hatnak a gerinc menti izmokra, nyújtják az izmokat és még a pszichés egyensúlyhoz is hozzájárulnak.
Ha sikerül rátalálni a számunkra ideális sportra, nemcsak testi, de lelki hatásait is élvezhetjük. Magabiztosabbnak érezhetjük magunkat, nőhet az önbizalmunk. Ráadásul, mivel mozgás közben endorfinok, „boldogsághormonok” szabadulnak fel, csökken a stressz szintje és javul általános közérzetünk is
Lóránth Kata
aerobik szakvezető
Oxigén Wellness