Intim fertőzések a strandon
Viszketés, érzékenység, sűrű fehér, szagtalan folyás arra utalhat, hogy gombás fertőzést kaptunk. A leggyakoribb kórokozó a Candida-gomba, amely az egészséges szervezetben is megtalálható, túlszaporodva azonban betegségeket okozhat. Erre hajlamosíthat a túlzott cukorbevitel, a várandósság, a cukorbetegség, az antibiotikum- és szteroidkezelés is. A gombára hajlamos nőknél az orvos által felírt gyógyszerek mellett fontos lehet a szénhidrátbevitel (főleg a cukor) visszaszorítása az étrendben. Ajánlatos a műszálas fehérnemű helyett 100% pamutot választani.
“Strandfertőzéseknél” a gombák mellett a trichomonász fertőzés lehetősége is számításba jöhet, de az bizonyos, hogy az AIDS és a szifilisz csakis nemi úton terjed, és a trippert sem lehet strandolás útján elkapni.
Meleg vizes medencékben amúgy jóval gyakoribbak a fertőzések, a hideg vizek nem kedveznek a baktériumok és vírusok szaporodásának, s a termálvizek sem tartalmaznak kórokozókat.
Nem kell lemondanunk a strandolás örömeiről, de tartsunk be néhány fontos szabályt: lázas vagy hasmenéses beteg ne menjen a medencébe; a vízből kijőve zuhanyozzunk le, és azonnal cseréljük fürdőruhánkat szárazra; menses alatt ne menjünk a medencébe. A strandok homokja széklettel fertőzött lehet, ezért homokozás után rögtön mossunk kezet.
Sok nő téved, amikor gyakori hüvelyöblítéssel próbál védekezni a fertőzés ellen, holott így éppen „kimossa” a védelmet biztosító baktériumflórát is. Ennél hatékonyabb, ha a női egészséges hüvelyflórát erősítjük, a védőhatású baktériumok számát növeljük probiotikus készítményekkel.
Ajánlott emellett a tejsavtartalmú tisztálkodó szereket választani, ugyanis ezek a lúgos szappanokkal ellentétben nem károsítják a védőréteget. Hasznos segítség lehet a tejsavas intim törlőkendő, a probiotikum tartalmú tampon és hüvelytabletta, illetve a bidé szakszerű használata.
Dr. Demjén László
nőgyógyász szakorvos
oxygenmedical.hu