Győzze le az őszi fáradtságot!
Hormonrendszerünket górcső alá véve, fontos tudnunk, hogy többek között a tobozmirigy irányítása alatt állunk, mely a napi ritmusunkért felelős. Ősszel az álmosságért felelős melatonin hormon szintje megemelkedik, arra ösztönözve az embert, hogy lassítson, hiszen régebben a nyár végi, ősz eleji munkák – például aratás, betakarítás – után mindenki visszavett a tempóból. Sajnos ez ma már a múlté: ugyanolyan keményen dolgozunk, amihez szervezetünk nehezen alkalmazkodik, hiszen eredetileg az ősz és a tél a visszavonulás, a pihenés időszaka kell, hogy legyen.
Tippek a fáradtság csökkentésére:
Egyen sok friss gyümölcsöt! – Most érik az alma, körte, szőlő és szilva, melyek nemcsak frissek, de telis-tele vannak értékes C- vitaminnal és egyéb fontos összetevőkkel – ezek mind hozzájárulnak a jó közérzethez. Ráadásul, a bennük található gyümölcscukor plusz energiát ad a feladatok elvégzéséhez.
Irány a természet! – Hétvégén, vagy amikor az ideje engedi, töltsön minél több időt a szabadban, kiránduljon az erdőben! A természetben ugyanis nemcsak feltöltődhet, de ki is szakadhat a monotonitásból, mindez ráadásul még testmozgásnak sem utolsó.
Sportoljon! – Válasszon életkora, egészségi állapota figyelembe vételével olyan sportot, ami egy kicsit felpörgeti és megizzasztja! A rendszeres testmozgás óvja egészségét, sokkal jobb alvást biztosít, és remek feszültség-levezető módszer, mely segít megbirkózni a munkahelyi stresszel.
Mennyi vitamint fogyaszt? – Hasznos lehet a D-vitamin szintjének ellenőrzése is, mivel annak hiánya – az álmosság és fáradtság mellett – együtt járhat olyan betegségekkel, mint az inzulinrezisztencia (IR), a pajzsmirigy alulműködése vagy a mellékvese gyengülése. Kimerültséget ezen állapotok is okozhatnak, ami kivizsgálást és megfelelő kezelést igényel.
Dr. Bérczy Judit
belgyógyász endokrinológus főorvos
Budai Endokrinközpont