Keresés
Close this search box.

A „gyomorideg”

//

A sokak által sajnos tapasztalatból is ismert gyomoridegesség hátterében általában nem testi, hanem lelki panaszok állnak: az érintett folyamatos stresszben él, vagy olyan mentális terhet cipel, amivel nem tud megbirkózni. A tüneteket néha nem könnyű megkülönböztetni egy egyszerű gyomorrontástól, s a megoldás sem mindig gyors és egyszerű…

A „gyomorideg”

A gyomor falában – a bélhez hasonlóan – komplex idegi hálózat található, melynek működése szorosan kapcsolódik a vegetatív idegrendszerhez, mely a stresszválaszokat is közvetíti testünkben. Stressz vagy túlzott terhelés hatására a vegetatív idegrendszer felől intenzív ingerek érkeznek a gyomorhoz, melyek a gyomor- és bélrendszer fokozott mozgását, a gyomor izomzatának fájdalmas, görcsös összehúzódásait, gyomorégést, sőt hosszabb távon fekélyt is eredményezhetnek.

A gyomorfájdalom tehát általában stressztünet. Összességében az emésztőrendszeri panaszok mögött igen gyakran idegrendszeri zavarok állnak. Ezt gyakran úgy fogalmazzák meg, hogy „a fejével van a baj”, nem a gyomrával.

Jellemző tünetei lehetnek még az erős hasfájás, szúró érzés a gyomorszájnál, szorító érzés a köldök környékén vagy a mellkasban, hasmenés, hányinger, hányás, étvágytalanság, általános rosszkedv, fáradtság, depresszió. A számtalan tünet ellenére a vizsgálatok gyakran semmilyen szervi eltérést nem mutatnak ki.

Kezelése – Az orvos a panaszok hallatán általában gyomorsavlekötő, bélmozgást és puffadást csökkentő gyógyszereket ír fel, esetleg még valamilyen nyugtatóval is ellátja a beteget. Ezeket azonban akár élete végéig vagy mindaddig szedheti, amíg az összes stresszhelyzet meg nem szűnik életében, ami igen valószínűtlen.

Hosszú távon ható szelíd gyógymódként a gyomrot kímélő ételek étrendbe állítása, bőséges folyadékfogyasztás – a gyomrot ellazító, nem irritáló, meleg italokból, nyugtató hatású gyógynövényteákból, készítményekből – ajánlható. A „gyomorideg” legjobb gyógyszere azonban az elkerülhetetlen stresszhelyzetek megfelelő kezelése, hatékony stresszoldó módszerek megtanulása és rendszeres alkalmazása.

Forrás: ParaMedica Egészségmagazin

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!