Panaszok a várandósság idején
Striák
A magzat növekedésével együtt a has körfogata is növekszik. Jórészt alkati tulajdonságok és genetikai tényezők kérdése, hogy milyen mértékben alakulnak ki egy nőnél a terhességi csíkok, vagyis a striák.
Fontos tudnunk tehát, hogy édesanyánknál és nagymamánknál vajon jelentkeztek-e és megmaradtak-e a striák, mivel akkor mi is számíthatunk rá, hogy bennünket is érinteni fog a párhuzamos, lilásvörös csíkok problémája.
Ilyen esetben még inkább ügyelnünk kell a megelőzésre, ami ez esetben a terhesség alatt erős melltartó és zsírosabb testápoló rendszeres használatát jelenti. Bizonyos hatóanyagok erősebb hidratáló hatásúak vagy tápanyagokban gazdagabbak, jobban segítik a bőr rugalmasságának megelőzését, ezért érdemes alga, kakaóvaj, kollagén vagy különböző természetes olajok (kiváló hatású a barackmagolaj) keverékével naponta többször átkenni az érintett testrészeket.
Ettől függetlenül érdemes már a terhesség első hónapjától erre a célra kifejlesztett speciális, stria elleni készítményeket alkalmazni. Fontos, hogy ne csak a has, de a mellek és a csípő területét is rendszeresen krémezzék a kismamák, hiszen striák itt is megjelenhetnek.
A terhesség utolsó harmadában a bőr nagyfokú megnyúlása miatt kialakuló viszkető érzés is csökkenthető rendszeres krémezéssel. A szülés után pedig fáslizással, alakformáló fehérneműkkel lehet elősegíteni a megnyúlt bőr összehúzódását.
A várandósság 9 hónapja és a szoptatás időszaka alatt érdemesebb természetes összetevőket tartalmazó készítményeket használni, hiszen ilyenkor fontos, hogy a lehető legkevesebb felesleges vegyszerrel, illatanyaggal érintkezzen a kismama.
A kezeléseket kitartóan folytatva halványabb, simább, feszesebb bőrt érhetünk el a problémás területeken.
Dr. Rózsa Annamária
bőrgyógyász szakorvos
dermatica.hu