Miért lett herpeszem
a napozástól?
Általában olyan esemény előzi meg a herpeszhólyagok megjelenését, ami az immunrendszer átmeneti gyengülését okozza. Ilyen lehet például: egy erősebb fertőzés, lázzal járó betegség ● gyomorrontás ● stressz – diákoknál a vizsgaidőszak, munkahelyen a feszült légkör, a hosszan tartó, túlfeszített munka ● testi-lelki trauma ● megerőltető sportteljesítmény, amely feszültséget és kimerültséget okozott ● esetenként a menstruáció és egyéb hormonális változások ● és igen, a napozás, a leégés, illetve önmagában az erős napfény is a vírus aktivizálódását idézheti elő, pláne, ha kimerülten, legyengült immunrendszerrel vagy stresszes állapotban feküdtünk ki a napra.
A patikákban, bioboltokban számos herpesz elleni vírusölő készítmény kapható, de gyorssegélyként jegeléssel is próbálkozhatunk. Eredményes tüneti kezelés lehet a vírusölő hatású grapefruitmag- és teafaolajos ecsetelés, a fertőtlenítő,szárító borsmentaolaj, illetve a gyulladáscsökkentő és hámregeneráló körömvirágkrém is.
A megelőzés és kezelés legfontosabb láncszemei: a stresszhelyzetek megszüntetése és az immunvédekezés mielőbbi helyreállítása. Napi 2000 mg C-vitamin akár megelőzésként, akár a kialakult hólyagok gyógyulásának gyorsítására eredményesnek bizonyul, de a cink sem maradhat ki a vírusfertőzések kezeléséből.
A vírus szaporodásának gátlására, a tünetek mérséklésére sikeresnek bizonyul az argininban gazdag ételek (csokoládé, mogyoró, mandula, diófélék) kerülése, és a lizin aminosav-tartalmú élelmiszerek (zöldségek, hüvelyesek, halak, baromfi) bőséges fogyasztása, vagy a lizin egyéb forrásból való bevitele. Klinikai vizsgálatok kimutatták a lizin vírusölő és az arginin működését gátló hatását. Megállapították, hogy a vérben a lizin magas és az arginin alacsony szintje akadályozza a vírusok szaporodását.
Ne feledjük: a herpesz egészen a gyógyulás végéig fertőz, kerüljük tehát a bőrérintkezést és a közös pohár használatát!
Forrás: ParaMedica EgészségMagazin