Kialvatlanság – Megfelelő kezelés hiányában az allergiás tünetek nem enyhülnek, s hosszabb távon fennmaradnak. Így az éjszakai orrdugulás miatt a beteg nem tudja magát kipihenni, és egyre fáradtabb lesz. Amennyiben az allergén növény pollenszórása sokáig tart, mindez a teljes kimerültségig vezethet.
Az allergiás reakció során összetett folyamatok zajlanak a szervezetben, melyek rengeteg energiát emésztenek fel, s közben olyan anyagok kibocsájtása is zajlik, amelyek álmosságot okozhatnak.
Ködös agy – Vannak, akik koncentrációs nehézségre panaszkodnak. A ködös agyként ismert jelenség ahhoz hasonló, amit egy vírus által okozott nátha kapcsán sokan átéltünk már egy-egy megfázás során. Annyi különbséggel, hogy míg a nátha 7-10 napig tart, addig a szénanátha akár hónapokon át megnehezítheti a mindennapi munkát, tanulást, összességében az életet.
Így lehet újra kipihent!
● Allergiavizsgálattal derítsük ki, mi okozza a tüneteket!
● Ha recept nélkül kapható szerekkel kezeli az allergiát, lehet, hogy nem jó gyógyszert szed. Az első generációs antihisztaminok gyakran okoznak álmosságot. A második vagy harmadik generációsoknál ez már nem jellemző, fontos viszont, hogy ezek a tabletták hatóanyagukban különböznek. A megfelelő készítmény kiválasztásában allergológus segíthet.
● Előfordul, hogy a korábban használt allergia elleni készítmény már nem hatásos, nem csillapítja a tüneteket, időszerűvé vált tehát a készítmény cseréje.
● Lehet, hogy az időjárás miatt adott évben magasabb a pollenszám vagy éppen több stressz ért bennünket, ami rontja a tüneteket, esetleg újabb allergia jelent meg a régi mellett. Konzultáljon a kezelőorvossal a terápia módosítása érdekében!
● A szénanátha komoly alkalmazkodást igényel. Magas pollenkoncentráció esetén ne töltsön sok időt a szabadban! Este mosson hajat, hogy éjjel ne lélegezze be a polleneket a párnáról! Ne teregesse a mosott ruhát a szabadba! Kora reggel szellőztessen, amikor alacsonyabb a pollenkoncentráció! Így biztosíthatja, hogy állapota ne romoljon, és éjjel jobban tudjon aludni. Ha mindez túl bonyolultnak tűnik, érdeklődjön kezelőorvosánál az allergén specifikus immunterápiáról!
● Fontos tudni, hogy orrdugulást nemcsak szénanátha, hanem többek között bizonyos gyógyszerek szedése, orrpolip vagy orrsövényferdülés, esetleg krónikus orrmelléküreg-gyulladás is kiválthat. Itt nem segít tehát az allergia-terápia, fül-orr-gégészeti vizsgálatra és kezelésre van szükség, hogy utána újra nyugodtan aludhasson, pihenhessen!
Dr. Moric Krisztina
allergológus, fül-orr-gégész szakorvos
Budai Allergiaközpont