A Frontiers of Public Health folyóirat közlése szerint 48 országból származó adatok összesítése alapján: a tüneteket mutató koronavírus-fertőzöttek 40%-a tapasztalta eleve meglévő fülzúgása rosszabbodását. Sokaknál a fertőzés tüneteinek megjelenésével egyidőben alakult ki fülzúgás, mely korábban nem jelentkezett. A kutatók szerint a fülzúgás akár a fertőzésre is felhívhatja a figyelmet. 24 tanulmány összegzése alapján a fülzúgás a megvizsgált koronavírusos esetek kb. 15%-ánál jelentkezett.
Fontos tudnunk!
- A fülzúgás fokozódásában a megnövekedett fül- és fejhallgató használat miatti fokozott zajterhelés is szerepet játszhat.
- A koronavírus-fertőzés tüneteként vagy azt követően fellépő fülzúgás mellé gyakran halláscsökkenés is társul, ezért ennek kivizsgálása is szükséges a betegség lezajlását követően.
A tudósok szerint a betegséggel járó fokozott stressz és a gyógyszermellékhatás lehetősége mellett vizsgálni kell a koronavírus által okozott fül-orr-gégészeti és neurológiai szövődmények szerepét is a fülzúgás megjelenésében. A szakorvosi vizsgálat és kezelés mellett életmódbeli változtatásokkal – az alvás minőségének javításával, stresszkezelő technikák elsajátításával, háttérzaj alkalmazásával – is javíthatjuk életminőségünket.
Dr. Holpert Valéria
fül-orr-gégész, foniáter szakorvos
Fül-orr-gége Központ