Bár élettani folyamatnak tekinthető az ízületi porcok kopása, az ízületi folyadék mennyiségének csökkenése, de rendszeresen végzett gyakorlatokkal és megfelelő táplálkozással elérhető, hogy ízületeink – a múló évek ellenére is – megőrizzék hajlékonyságukat, rugalmasságukat, hogy mozgástartományunk ne szűküljön be, és ne váljunk mozgáskorlátozottá, azaz „ne rozsdásodjunk be”. Az egészségben töltött, aktív életszakasz tehát meghosszabbítható!
A gondok már az iskolapadban hosszú órákat mozdulatlanul töltve kezdődnek. Fontos ezt intenzív sporttal ellensúlyozni, ráadásul bizonyított tény, hogy a sportoló gyerekek időskorukban nagyobb intelligenciahányadossal rendelkeznek, a mozgás ugyanis serkenti az idegsejtek képződését.
A 30–40 éves korosztály még abban a tudatban hajszolja a pénzt, halmozza a stresszt és a konfliktusokat, hogy örök életű, hogy semmi baj nem érheti őket, pedig számukra is fontos lenne a rendszeres testedzés.
A fizikai aktivitás alapszabályai:
- Minden alkalmat ragadjunk meg a testmozgásra a hétköznapokban!
- Ne terheljük túl a szervezetet, inkább gyakran, keveset!
- Töltsünk napi 30-40 percet tempós sétával, rugalmas talpú cipőben, lehetőleg ne betonon!
- Ne görnyedjünk, figyeljünk a helyes testtartásra!
- Előrehajlás helyett térdhajlítással nyúljunk le a földre!
- Ne cipeljünk nagy súlyt, inkább gyakran és keveset vásároljunk!
Vannak bizonyos gyakorlatok, melyeket érdemes kerülni, mert több a káruk, mint a hasznuk. Nem szabad például hanyatt fekvésben a két lábat nyújtva, egyszerre emelgetni, vagy teljes felüléseket végezni, mert ez komoly nyíróerő a lumbális csigolyák porckorongjaira!
A célzott, egészséges táplálkozás és a stressz csökkentése mellett egészségünk hosszú távú megőrzésének alapfeltétele, hogy beépítsük mindennapjainkba a testmozgást is.
Varga Terézia
gyógytornász (Hévíz)