Legalább 200 olyan vírust ismerünk, melyek megfázásos jellegű tüneteket okozhatnak. Így nem csoda – sőt napjainkban normálisnak tekintik –, hogy felnőttek esetében is évente néhány alkalommal ilyen panaszok jelentkeznek.
Előfordul az is, hogy megbetegedés esetén hiányoznak a jellegzetes tünetek, míg másoknál komolyabb, akár antibiotikus kezelést is igénylő szövődmények alakulnak ki a megfázást követően. Ilyen szövődmény lehet például a fület és az orrmelléküregeket érintő bakteriális felülfertőződés. A szövődmények főként 6 év alatti gyermekeknél, idősebbeknél és krónikus betegeknél, illetve dohányosok körében fordulnak elő gyakrabban. Ezek megelőzésére fontos időben elkezdenünk a kezelést, enyhébb esetben házilagos módszerekkel, komolyabb panaszok esetén orvosi segítséggel.
Általánosságban, megfázás esetén a leggyakoribb tünetek:
- nátha, eldugult orr,
- tüsszögés,
- köhögés,
- torokfájás,
- száraz torok,
- rekedt hang,
- esetenként fejfájás,
- enyhe láz.
Ritkább tünetek:
- izomfájdalom
- hidegrázás
- szemvörösség
- gyengeség
- étvágycsökkenés
- extrém kimerültség.
Hol, hogyan fáj a torka?
Fájdalmas, száraz vagy kaparó érzés – nagyjából így jellemezhetjük azt, amit a torokfájás alatt értünk. A megfelelő diagnózishoz – a fájdalom jellege mellett – azonban az is lényeges információ, hogy pontosan melyik területen érezzük.
- Ha a fájdalom helye a szájpadlás, a mandulák mögötti terület, az torokgyulladásra utalhat.
- Ha jellegzetesen két oldalon érezzük a fájdalmat a torokban, az a mandulák gyulladását jelezheti.
- A gégegyulladásra pedig a gége fájdalma utalhat, ám ennél is egyszerűbb a felismerése, mert általában rekedtség, sőt esetenként hangvesztés is társulhat hozzá.
Kezelés
Tekintettel arra, hogy az antibiotikumok vírusok ellen hatástalanok, így egyszerű megfázás esetén – ha nem áll fenn bakteriális felülfertőzés miatti szövődmény – felesleges szedni. A panaszokat elsősorban a következő tüneti kezelésekkel enyhíthetjük:
- pihenés, bőséges folyadékfogyasztás;
- a levegő párásítása, illóolajok belélegzése orrdugulás esetén, illetve orrcsepp, orrspray alkalmazása;
- a betegtájékoztatóban leírt adagolás szerint alkalmazott forró italporok;
- torokfájásnál szükség esetén fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, torokfertőtlenítő tabletta, pasztilla szedése;
- a betegség leküzdését az immunrendszer támogatásával segíthetjük: megelőzés céljából is hasznos a C- és D-vitamin, cink tartalmú táplálék-kiegészítők szedése.
Felmerül a kérdés, hogy vajon továbbadható-e a fertőzés?
Amennyiben a torokfájás mellett köhögés, tüsszögés is jelentkezik, akkor cseppfertőzés útján a kórokozó tárgyakkal is átadható, ugyanis egyes vírusok például a szervezeten kívül néhány órán keresztül is életképesek maradnak, így akár a kilincs vagy például a távirányító is fertőzés forrása lehet.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a torokfájás egy-két napja jelentkezik, és az otthoni kezelések ellenére is fokozódik, akkor javasolt orvoshoz fordulni. A fájdalom erősödése arra is utalhat, hogy nem vírus, hanem baktériumfertőzés a kiváltó ok. Ilyen esetben antibiotikum szedésére is szükség lehet.
Az elhúzódó torokfájás mást jelezhet!
Amennyiben a torokfájás nemcsak pár napja jelentkezett, hanem akár néhány hete az életünk része, akkor egyéb betegségek, például allergia, reflux, alvási apnoé vagy hangképzési problémák is állhatnak a hátterében.
Ilyen esetben fontos a mielőbbi kivizsgálás, mert a torokfájást csak az alapbetegség kezelésével tudjuk megszüntetni, illetve a lehetséges szövődményeket megelőzni.
A kivizsgálást nem érdemes sokáig halogatni, mert a torokfájás, tartós rekedtség akár a torok vagy a gége területén kialakuló rosszindulatú elváltozás tünete is lehet.
Dr. Holpert Valéria
fül-orr-gégész szakorvos
Fül-orr-gége Központ