Keresés
Close this search box.

A hideg miatt betegszünk meg télen?

//

Kevés napfény, rövid, hideg nappalok, korai sötétedés, mozgáshiány, kiadósabb étkezések, hiányos higiénia? Mivel magyarázzuk, hogy a téli időszakban sokkal gyakoribbak a meghűlés gyűjtőnévvel illetett fertőző betegségek?

Logikusnak tűnik, hogy az őszi-téli időszakban gyakoribb nátha, megfázás magyarázatának a hideg, zord időjárást tekintjük. Mégis sokan hangoztatják, hogy a hidegnek semmi köze a vírusfertőzés útján létrejövő náthás betegségekhez.

Mit mond a tudomány? A Yale Egyetem kutatói vizsgálattal igazolták a többség véleményét: a külső hőmérséklet csökkenésével egyenes arányban romlik a védekezőképesség.

A legtöbb náthát a rhinovírus okozza. Megfigyelték, hogy a külső hőmérséklet csökkenésével egyre nagyobb mértékben nőtt a fertőzések száma. Ennek magyarázata, hogy a légutakban található védekezősejtek működése egyre romlott.

Normál testhőmérsékleten ezek a sejtek figyelmeztető jelzéseket küldtek a körülöttük lévő sejteknek, melyek ennek hatására olyan antivirális fehérjéket állítottak elő, amik elpusztították a légutakba került kórokozókat. A hőmérséklet csökkenésével azonban a sejtek működése jelentősen romlott, egyre kevesebb ilyenfehérjét állítottak elő, így a kórokozók elszaporodását nem tudták meggátolni.

Mivel a külső körülmények adottak, a hideg ellen nem sokat tehetünk, a hangsúlyt inkább arra kell fektetni, hogy az immunrendszer működését támogassuk. Nagyon fontos ehhez

  • a rostdús, fehérjében gazdagabb táplálkozás,
  • a bélflóra egészségének megőrzése, mely az immunrendszer alapja.

Emiatt kerülni érdemes a felesleges antibiotikum szedését, és ha szükséges probiotikumokkal is támogatni a működését.

► A vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok közül az antioxidánsok, az A- és E-vitamin, multivitaminok, szelén, cink ajánlható.

► Érdemes a természet patikáját is segítségül hívni:a fagyöngy és az echinacea is hatásos a betegségek elleni védekezésben.

► Fel kell hívnunk mindenki, de főként a kisgyermekek figyelmét köhögéskor, tüsszentéskor a zsebkendő használatára és a rendszeres kézmosásra. Ne feledjük, télen több időt töltünk zárt térben, ahol – főként nagyobb közösségekben – a kórokozók is könnyebben, gyorsabban terjednek.

► Ha túl száraz a lakás levegője, érdemes párásító készüléket beszerezni vagy a szobába teregetni a vizes ruhát. A túl száraz levegő ugyanis irritálja, kiszárítja a légutak nyálkahártyáját, emiatt is könnyebben kaphatunk el fertőzéseket.

► Ne feledkezzünk meg a jókedvről sem, ami szintén hatásos fegyverünk lehet a kórokozókkal szemben. Közismert a stressz negatív hatása az immunrendszer működésére!

► A kialvatlanság is fokozhatja a betegségekre való hajlamot. A napjainkat ezért próbáljuk meg úgy beosztani, hogy jusson elég idő pihenésre, testi-lelki feltöltődésre is!

Dr. Kádár János
belgyógyász, allergológus, immunológus szakorvos
immunkozpont.hu

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!