A rendszeresen éjjel vagy több műszakban dolgozók komoly egészségügyi kockázatot vállalnak, hiszen esetükben felborul a normális napi bioritmus, amihez szervezetük nehezen tud alkalmazkodni. Ezt gyakran még a napközbeni elegendő alvás, a megfelelő táplálkozás és rendszeres testmozgás sem tudja ellensúlyozni.
Az állandó fáradtság lehet valamilyen lelki vagy testi betegség tünete is. Szerencsés esetben azonban még nem betegség, hanem „csak” egy hiányállapot tünete: például a B12-vitamin-hiányé. A hiányállapot tünetei elmulaszthatók hatékony pótlással, de ha tartósan kezeletlen marad, akkor betegségeket okozhat.
A B12-vitamin (a kobalamin) fontos szerepet játszik szervezetünk számos biokémiai folyamatában, hat például a vérképzésünkre, az idegrendszerünkre és a szellemi képességekre is. Ezért okozhat hiánya fáradékonyságot, kimerültséget, depressziót és a szellemi képességek romlását is. Ez utóbbi miatt hozzák összefüggésbe az Alzheimer kórral.
A cukorbetegek számára is fontos B12-vitamin-hiány megelőzése, mert növelheti a diabétesz szövődményeként is előforduló neuropathia valószínűségét, emellett tovább ronthatja a veseelégtelenségben szenvedő betegek vérképét is.
Felszívódási zavar esetén megnő a szervezet B12-vitamin-igénye. Normál esetben azonban elégséges napi 3 mikrogramm B12-vitamin bevitele természetes tápanyagokból, például húsokból, májból, halakból, tojásból és tejtermékekből, vagyis állati eredetű táplálékból.
A pótlásnál vegyük figyelembe, hogy terhesség és szoptatás idején megnő a szervezet B12-vitamin-igénye, idősebb korban pedig romlik a B12-felszívódás hatékonysága. Súlyosabb hiányállapot esetén az orvos nagyobb dózisú pótlást is előírhat.
Forrás:
Dr. Kádár Éva
pszichiáter, neurológus
newsbreakers