Miért gyakoribbak 40 felett a sportártalmak?
A sport számos pozitív hatása ismert:
- erősíti az immunrendszert,
- növeli a szív- és érrendszer teljesítőképességét,
- gazdaságosabbá teszi a test működését,
- segít megőrizni az életminőségünket,
- lassítja a szervezet természetes leépülését.
Az élethosszig tartó aktív élet nemcsak a fitt külsőn látszik meg, de az egészségünkre is pozitívan hat. Az idősödő sportolóknak azonban gyakrabban kell szembenézniük például porckopással, ízületi- és izomproblémákkal. Ennek oka:
- az ismétlődő terhelések összeadódnak az évek, évtizedek folyamán;
- már 35 éves kor felett csökken a teljesítőképesség, az izomtömeg, a csontsűrűség, gyengül az erek rugalmassága, lassul a regeneráció.
Tanácsok idősebb sportolóknak
1. Védjük az ízületeket! – A mozgás ugyan segít az ízületek rugalmasságának megtartásában, de a helytelenül végzett gyakorlatok, illetve a túlterhelés rontja az ízületek állapotát. A kellő mértékű és típusú terhelés ugyanakkor képes javítani is az ízületi egészséget.
2. Figyeljünk a táplálkozásra! – Az étrend összeállításánál figyelni kell a bevitt táplálék összetevőinek arányára (fehérje, szénhidrát, zsír), az ásványianyag- és a vitaminpótlásra, a szükséges étrend-kiegészítők használatára is.
3. Támogassuk a rehabilitációt! – Ez egy többlépcsős folyamat, amelyben nemcsak a sérült testrészt, hanem a fizikumot és a pszichét, mint komplex egységet kell gyógyítani. Ennek része lehet a gyógytorna, a masszázs, a fizioterápia és a rehabilitációs edzés is.
Emellett szakember is segíthet, hogy elérhessék 40-50 éves kor fölött is a képességeikhez mérten legjobb teljesítményt, ami még biztonságos.
Fülöp Tibor
sportlaborvezető
Sportorvosi Központ