Keresés
Close this search box.

Náthából náthába?

//

Ősztől tavaszig folyton náthás tünetei vannak? Ki sem gyógyul az egyik megfázásból, máris jön a másik? Keressük meg, mi lehet a baj!

Keveset alszom?

A Sleep tudományos folyóiratban korábban közölt egyik kutatás alátámasztotta, hogy a kevés alvásnak egészségünk látja kárát. A vizsgálatból kiderült, hogy napi 6 óra alvás mellett a 18–55 év közötti résztvevők gyakrabban lettek náthásak, mint azok, akik napi 7-8 órát töltöttek pihenéssel. A kockázat az alvásidő csökkenésével egyenes arányban nő: a 6 órát alvók 4,2-szer, az 5 órát alvók 4,5-szer gyakrabban betegedtek meg.

Az elegendő alvásidő mellett az alvás minőségére is fontos ügyelni. Hiába alszik valaki 7 órát, ha közben többször felébred, nem lesz kipihent. Ha rendszeresen fáradtan, fejfájással, kiszáradt torokkal ébred reggel, előfordulhat, hogy horkol vagy alvási apnoéban szenved. Ezt fontos kivizsgáltatni és kezeltetni, mert szövődményként a gyakoribb megfázások mellett más, krónikus betegségek is jelentkezhetnek.

Alacsony a D-vitamin-szintem?

A vas, cink és C-vitamin mellett a D-vitamin is támogatja az immunrendszert a légúti betegségek megelőzésében.

A D-vitamin ajánlott napi mennyisége 18 éves kor alattiak számára 1000 NE, 18 év felett 2000 NE. Vérvizsgálattal lehetőség van pontosan meghatározni a személyre szabott dózist, melynek kezdő adagja – hiányállapot esetén – ennél magasabb is lehet.

Reflux betegségem van?

A gyomorégés, a szegycsont körüli területen jelentkező égő érzés a reflux tipikus tünete, ám kevesen tudják, hogy a betegség légúti tüneteket is okozhat. A gyomorsav eljuthat egészen a garatig, az érzékeny nyálkahártyát ezen a területen is irritálja. Jellegzetes tünet, ha reggel torokfájással ébredünk, de akár krónikus orrmelléküreg-gyulladást is előidézhet.

Fel nem ismert allergiám van?

A lakáson belüli allergének főként a bezártságban töltött téli hónapokban okoznak tüneteket. A leggyakoribb kiváltó ok a háziállatok szőre vagy a poratka, de a penészgomba is felelős lehet a légúti tünetekért.

► Egyrészt a fel nem ismert allergia könnyen összekeverhető a náthás tünetekkel. Ha a tüsszögés, orrfolyás, orrviszketés, orrdugulás heteken át nem múlik, érdemes ezt a lehetőséget is vizsgálni.

► Másrészt a kezeletlen allergia állandó gyulladásban tartja az orrnyálkahártyát, így még fogékonyabbá válhatunk a fertőzésekre. Ilyen esetben az allergia kezelésével csökkenteni lehet a légúti betegségek gyakoriságát is.

Nem figyelek a hidratálásra?

Ha kevés folyadékot fogyasztunk, az az egész szervezetünkre hatással van. A kontaktlencsét viselőknek például a szemük is könnyebben kiszárad, de a bőr rugalmassága is tükrözi, hogy ittunk-e eleget a nap folyamán.

Az orrnyálkahártya ugyancsak könnyebben kiszárad, ha kevés folyadékot fogyasztunk. Tovább rontja a helyzetet, ha a lakás levegője is száraz.

Megfelelő nedvesség hiányában az orrnyálkahártya nem tudja ellátni védő funkcióját, sérülékenyebbé válik, mi pedig gyakrabban leszünk emiatt betegek.

Igyunk sokat! – Lényeges tehát a bőséges folyadékfogyasztás (víz, teák, levesek), mert ez biztosítja a legjobb váladékoldást.

Párásítsunk! – Az orrlégzés mielőbbi helyreállítása miatt hasznos a párásítás is a lakásban. Segít nedvesen tartani az orrnyálkahártyát, így a gyulladás miatti feszítő érzés is enyhül, könnyebben távozik az orrváladék.

Melegítsünk! – A nátha és az esetleg ebből kialakult arcüreggyulladás kezelésére a régi, jól bevált módszereket is javasolt alkalmazni. Ha a területet melegen tartjuk, felgyorsul a vérkeringés és a gyógyulás is hamarabb bekövetkezik.

Ennek egyik módja az infralámpás melegítés naponta 2-3 alkalommal, 15-20 percig.

Ugyanilyen gyakorisággal inhalálással is kiegészíthetjük az otthoni kezelést. A hatást fokozhatjuk néhány csepp illóolaj – például mentol, borsmenta, citrom, eukaliptusz és teafaolaj – használatával is.

A kezelések hatására 1-2 hét alatt általában megszűnnek a panaszok. Ha azonban tüneteink továbbra sem javulnak vagy rosszabbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz!

Dr. Augusztinovicz Monika
fül-orr-gégész szakorvos
Fül-orr-gége Központ

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!