► A grépfrút nemcsak finom, hanem C-vitaminban is gazdag, segíti az immunrendszer erősítését. Egyen meg naponta egy grépfrútot vagy igya meg a levét!
Magja természetes antibiotikus anyagokat is tartalmaz. A kutatások szerint több száz baktériumtörzset és a gombák többségét képes a grépfrútmag-kivonat elpusztítani.
Torokfájás esetén tegyünk langyos vízbe 10 csepp kivonatot, majd két óránként gargarizáljunk vele. Ezenkívül napi 4-6-szor 5 cseppet igyunk meg vízzel hígítva. Az akut fázisban akár napi 4-6×30 csepp is használható átmenetileg, majd csökkentsük az adagot!
► Lapacho: aDél-Amerikában őshonos növény jelentős mennyiségű flavonoidot tartalmaz, sok ásványi anyag és nyomelemtalálható benne: kalcium, magnézium, foszfor, cink, szilícium, mangán, molibdén, réz, vas, kálium, nátrium, kobalt, jód stb. Hatóanyagainak köszönhetően a növény immunstimuláló, antibiotikus, gyulladásgátló és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkezik. A teához 5-6 percig főzni, majd még 5-10 percig áztatni szükséges, hogy a kéregből a hatóanyagok jobban kioldódjanak. Mézzel, esetleg gyömbérrel ízesíthető.
► Echinacea: arabinogalactan tartalmának köszönhetően kiváló gyulladáscsökkentő, de segíti a vírusok ellen küzdő fehérvérsejtek működését is.
► Csipkebogyó: a legjobb természetes C-vitaminforrások egyike, mely a felszívódást segítő rutint, továbbá A-, K- és B-vitaminokat is tartalmaz. Ezt a teát ne főzzük, ne forrázzuk le, hanem langyos vízben áztassuk éjszaka, majd mézzel ízesítve, langyosan fogyasszuk!
► Kakukkfű: gyakran használják száraz köhögésre, de az illóolajában található timol és karvakol fenoloknak köszönhetően fertőtlenítő hatású, stimulálja az immunrendszert is.
► Kamilla: gyulladáscsökkentő azulént tartalmaz, de immunerősítő bioflavonoidok, légutakat védő glikozidák is vannak benne. Nyugtatja és regenerálja a nyálkahártyákat.
► Citromfű: hatóanyagai gátolják a vírusok szaporodását és izzasztanak. Feszültségoldóként teáját érdemes inni a téli időszakban is.
► Menta: baktérium- és vírusölő hatású mentolt, amentont és karvont is tartalmaz. Ezek tisztítják a légutakat, párologtatva fertőtlenítik a levegőt. Gyulladáscsökkentő, immunerősítő flavonoidokban is bővelkedik.
► Zsálya: magas polifenol és rozmaringsav tartalmának köszönhetően antibiotikus, gyulladáscsökkentő, izzasztó hatású, a légzőszervi megbetegedések egyik legjobb ellenszere!
► Bodza: bogyója sok flavonoidot tartalmaz, jó immunerősítő, gyulladáscsökkentő, segíti az izzadást, mérsékli a köhögést.
► Gyömbér: a csípős ízt adó gingerol és sogaol gyulladáscsökkentő hatású, serkenti a vérkeringést. Glikozidokat, illóolajokat is tartalmaz, melyek támogatják a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet.
Népgyógyászat: ismerünk régi, jól bevált recepteket a megfázásra, ilyen például a fokhagyma mézzel, a kövirózsacsepp fülgyulladáskor, a mellkasra tett tormapakolás köhögés esetén, az apróra vágott hagyma, fokhagyma, melyek illóolaja megkönnyíti a légzést. A legjobbak azok a házi szerek és módszerek, melyek a szervezet saját védekezőrendszerének erősítését támogatják.
Végül néhány jó tanács:
- Alkoholt ne igyon, ha meg van fázva! Irritálja a garatot, kissé lehűti a szervezetet, inkább elősegíti a megfázást, mintsem javítana rajta!
- Ne feküdjön hideg ágyba! Melegítse elő meleg vizes gumitömlővel, ez a kellemes érzés mellett az alvást is segíti.
- Hallgasson szervezetére! Ha fáradt és elesett, aludja ki jól magát! Ez nem lustaság, inkább természetes terápia.
Dr. Balaicza Erika
belgyógyász főorvos
biológiai daganatkezelés, vitamininfúziók,
immunerősítés, allergiák és intoleranciák,
emésztési zavarok… kezelése
Tel.: 06/20-588-28-10
www.balaicza.hu
dr.balaicza@gmail.com