Vegán lettem!

//

A tiszta növényi, vegán étrendnek számos egészségügyi előnye van, s mellé szellemi frissesség, energikusság is társul. Így célt érhet az is, aki fogyni, és az is, aki izmosodni szeretne.

Gyakori probléma, hogy sokan csak elhagyják az állati eredetű termékeket, és töménytelen mennyiségű szénhidrátot fogyasztanak helyette. Ettől csak hízni lehet!

Ne feledjük, a vegán étrend nem egyenlő azzal, hogy a húst kihagyjuk az étkezésből és a köretet fogyasztjuk el! Érdemes ellátogatni egy vegán főzőtanfolyamra, és ott ötleteket meríteni a változatosság megvalósításához. Ismerkedjünk meg a fűszerekkel, édes ízként például próbáljuk ki az agávét és a rizsszirupot. Tej helyett fogyasszunk növényi tejet, joghurtot, sajtkészítményeket is!

Mi a célunk az új étrenddel?

● Fogyás, szálkásítás

Amennyiben a testsúly csökkentése a cél, törekedjünk rá, hogy ne vigyük túlzásba a gabonák és egyéb szénhidrátok fogyasztását! Növeljük az étkezések során a zöldségek, hüvelyesek arányát.

Gyümölcsök közül válasszuk az alacsonyabb cukortartalmút!

● Izomépítés

A főétkezések mindig egyidejűleg tartalmazzanak gabonát, hüvelyeset és olajos magvakat is. Kukoricás ételek mellé pedig hüvelyeseket is tervezzünk.

A szervezet számára szükséges fehérjebevitel például egy 70 kg-os ember esetében naponta 140 gramm. Amennyiben nem sikerül a napi étrenddel elegendő fehérjét fogyasztani, azt esetenként pótolhatjuk növényi fehérje készítményekkel, vegán proteinnel.

● Állóképesség növelése

Aki áttért a növényi alapú étrendre, hamarosan tapasztalni fogja állóképessége javulását. Ennek oka, hogy a zöldségekre, gyümölcsökre épülő étrend jóval magasabb vitamin és ásványianyag-bevitelt jelent a szervezet számára, amitől az anyagcsere „olajozottabban” működik.

Amennyiben sikerül az étrendbe jó minőségű – nem finomított – szénhidrátokat iktatni, akkor elkerülhető a vércukorszint ingadozása és az abból adódó teljesítményromlás, illetve a koncentrációs problémák.

Ne feledkezzünk el a megfelelő folyadékpótlásról, illetve a hiányzó ásványi anyagok, vitaminok – például B12-, C‑, D‑vitamin, vas, cink, Omega-3 zsírsav – beviteléről sem!

Intenzív sport, fokozott izzadás esetén gondoljunk a szükséges elektrolitok – Na, Ca, Mg – kiegészítésére is!

Forrás: ParaMedica EgészségMagazin

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

ParaMedica
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.