A Centers for Disease Control and Prevention kutatása szerint a nők 15,3%‑a és a férfiak 10,1%‑a érzi magát – évszaktól függetlenül – rendszeresen kimerültnek. Ez a fajta általános fáradtság nem azonos azzal, amikor egyszer‑egyszer későig fennmaradunk, hanem ilyen esetekben komoly, állandóan jelen lévő kimerültségről van szó.
A stressz és szorongás megbetegít
Sokan nem gondolnak arra, hogy idegállapotunk nagyon is befolyásolja a erőnlétünket, közérzetünket, egészségünket. Egy szorongó ember gyakrabban szenved gyomorpanaszok vagy hányinger miatt, sűrűbben betegszik meg, mert ez az állapot az immunrendszerét is legyengíti.
A stressz esetenként hasznos reakció is lehet, ám huzamos időn át a szervezet az állandó „készenlétben” kimerül. Ez negatívan befolyásolja a hormon‑, illetve a szív‑ és érrendszer egészségét is. Energiahiány, emésztési problémák, álmatlanság, fejfájás, az emberi kapcsolatok és a társasági élet beszűkülése is jelezheti, ha túl sok a stressz az életünkben.

Helytelen étrend
Az egyoldalú vagy tápanyagokban szegényes étrend nem biztosít elegendő energiát a szervezet számára, emiatt is jelentkezhet krónikus fáradtság, gyengeség.
A kiegyensúlyozott, zöldségekre, gyümölcsökre, teljes kiőrlésű gabonákra, fehérjékre és tejtermékekre épülő étrend önmagában is hatékony lehet a fáradtság ellen.
Csökkentsük a cukorfogyasztást! Étkezzünk tervszerűen, lehetőleg azonos időpontokban!
Túl kevés folyadék
Sokan elfeledkeznek a hétköznapi rohanás során arról, hogy rendszeresen igyanak. A folyadékhiány, a dehidratáltság a teljesítőképesség romlását, koncentrálási nehézséget, fejfájást és kimerültséget okozhat.
Vérszegénység
Az állandó fáradtság az egyik legtipikusabb tünete a vérszegénységnek, legyen szó vashiányos vérszegénységről vagy a B12‑vitamin és folsav hiányáról, mindkettő fáradtságot eredményez az agy és izomzat csökkent oxigénszintje miatt. Ilyenkor az érintettnél a fáradékonyság mellett összpontosítási problémák, sápadtság, fejfájás és légszomj is jelentkezhet.
► Szapora pulzus: A vérszegénység komoly befolyást gyakorol a szív‑ és érrendszerre is, mivel a hemoglobin előállításához vas szükséges, mely oxigént szállít a tüdőből a szervekhez. Vashiányos vérszegénység esetén a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, a vérben kevés a vörösvértest, a szapora szívverés pedig annak az eredménye, hogy a kevesebb oxigént gyorsabb keringéssel igyekszik kompenzálni a szervezet.
► Világos, színtelen fogíny: Ínyünk állapota sok mindent elárul egészségünket illetően, így komoly figyelmeztető jel, ha megváltozik a színe. Amennyiben már szinte fehér, az vérszegénységről árulkodik, mivel ekkor kevés vörösvértest van jelen. Minél világosabb, annál súlyosabb a vérszegénység. A fogíny színe gyakran fontosabb jelző, mint az arcszín, mivel előfordul, hogy az íny már világosabbá válik akkor, amikor az illető arca még nem sápadtabb a megszokottnál.

Immunbetegséget is jelezhet!
Az autoimmun betegségek legyengítik az immunrendszert, így gyakrabban kaphatunk el fertőzéseket, és a felépülés is hosszabb lehet. Ha hosszabb ideje fáradtsággal, bőrkiütésekkel, álmatlansággal, gyomor‑ és bélrendszeri tünetekkel küzdünk, akkor érdemes immunológiai okokat is keresni a háttérben.
Ne hagyjuk abba a sportot!
Számos kutatás bizonyította már, hogy a mozgásszegénység nem növeli, hanem csökkenti az energiaszintet. Talán nehéz elhinni, de testedzéssel csökkenthetjük a krónikus fáradtságot, és a lehető legnagyobb egészségnyereségre tehetünk szert.
Dr. Kádár János
belgyógyász, allergológus, immunológus szakorvos
Immunközpont