Folyamatos, tünetes COVID-19-nek nevezzük azt az állapot, amikor a koronavírus-fertőzés tünetei és jelei a betegség 4. hetétől egészen a 12. hétig tartóan fennállnak.
Poszt-COVID szindróma esetén – a vírusfertőzés utáni negatív teszteredmény ellenére – maradványtünetek, károsodások jelentkezenek fertőzésen átesetteknél.
A hosszú COVID-19 széles tünetskálája: légszomj, nehézlégzés; rendkívüli fáradtság, fáradékonyság; heves szívverés; mellkasi fájdalom vagy szorító érzés; alvászavar, álmatlanság; memória- és koncentrációs problémák; szédülés; bizsergés érzése; ízületi fájdalom; ízlelés- és szaglásvesztés vagy zavar; fülzúgás, fülfájás; depresszió, szorongás; hányinger, hasmenés, gyomorfájás, étvágytalanság; magas testhőmérséklet; bőrkiütések.
A hosszú COVID tüdőgyógyászati következményei a tüdő nagyfokú érintettségére utalhatnak, melynek hátterében a tüdőszövetek kóros gyulladása, valamint kislégúti károsodások állhatnak.
A COVID utáni tüdőgyógyászati ellátásra jelentkezők átlagéletkora kb. 47 év, nők és férfiak azonos arányban szerepelnek. A fertőzés kapcsán az akut szakaszban a páciensek közel harmadánál (29%) alakult ki tüdőgyulladás. Ez az arány a poszt-COVID időszakban már „csak” 10% volt. A fertőzés tehát sokaknál hónapokkal később is látható elváltozásokat okoz a tüdőn.
A fertőzés következtében a léghólyagocskák károsodhatnak, a tüdő egyre rugalmatlanabbá válik, így romlik a gázcsere a tüdőben, s ezzel együtt testszerte az oxigénellátás. Emiatt csökken a beteg terhelhetősége, kevésbé tud koncentrálni, erőtlennek érzi magát, állandó fáradtságra panaszkodik.
Amennyiben a koronavírus-fertőzésből való felépülés után ilyen tüneteket tapasztal, javasolt szakorvoshoz fordulnia.
Dr. Potecz Györgyi
tüdőgyógyász, allergológus főorvos
TüdőKözpont