A szexualitás fokozza a nemi hormonok termelődését: férfiaknál a tesztoszteron, nőknél az ösztrogén szintjét. Ez mindenképpen jótékonyan hat a fogamzóképességre, nőknél az ösztrogén hatására enyhülhetnek a premenstruációs szindróma hatásai is.
A szexuális aktus és az orgazmus során a légzésszám és a szív munkája fokozódik, a pulzus megemelkedik, a véráramlás gyorsul, a vérnyomás nő. Ezek gyakorlatilag megfelelnek a kardioedzés élettani hatásainak, nem véletlen, hogy kutatások szerint a rendszeres nemi életet élők között alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása.
Az orgazmus előtti pillanatokban a szervezetben nagy mennyiségű oxitocin termelődik, amelynek hatására megnő az endorfinok, azaz a boldogsághormonok szintje az agyban, ami erősen befolyásolja nemcsak a jó hangulatot, hanem a szervezet öregedésének mértékét, így az idősebb kori külső megjelenést is. A rendszeres, örömteli szexuális élet a kutatási eredmények alapján nemcsak fiatalító hatású, de jelentősen csökkenti számos pszichés zavar, így a depresszió kockázatát is.
Felmérések szerint ugyanakkor a nők meglepően nagy hányada – mintegy 10–50%-a – küzd életének egyes szakaszaiban szexuális készenléti zavarokkal, melyek egyik legkomolyabb tünete a vaginális labricatio, vagyis a nedvesedés hiánya.
A probléma mögött meghúzódó lelki okok igen sokrétűek lehetnek: a szorongástól a stresszen át akár az intimitási problémákig. Az is előfordulhat, hogy a gyermekek születése után az apa elveszti a szexuális érdeklődését, emiatt pedig a nő is kételkedni kezd saját nőiességében.
Ugyanígy női szerepben való elbizonytalanodást okozhatnak a nagyobb testsúlyváltozások és a menopauza kor is. A panaszok mielőbbi azonosítása és kezelése érdekében érdemes bizalommal fordulni a nőgyógyászhoz.
Dr. Demjén László
nőgyógyász szakorvos
springdaymedical.hu