A ráncok képződésének folyamata valójában már a 30-as életévek elején elindul, mégis sokan csak az 50-es éveikben szembesülnek rémülten a „hirtelen” megjelenő ráncokkal. Bőrünk öregedéséhez – genetikánk mellett – számos életmódbeli tényező is hozzájárul, melyek ellen mi magunk is sokat tehetünk!
⦁ Stresszes, túlhajszolt életmód – A kezeletlen stressz hosszú távon külső megjelenésünkre is kihat, tovább rontja a helyzetet az éjszakázás, a pihenés hiánya, a kevés vagy rossz minőségű alvás, illetve a stresszoldásra gyakran használt pótszerek, például az alkohol, a cigaretta és más függőségek. Kérjünk segítséget a stressz kezeléséhez akár csoportos terápia formájában is!
⦁ Dohányzás – Nemcsak a száj körüli ráncok megjelenését gyorsítja, hanem (mivel rontja a bőr tápanyag- és oxigén-ellátását), a bőr összképén, életteliségén is sokat ronthat.
⦁ Lassú anyagcsere – A különböző okok miatt lelassult anyagcsere-folyamatok szintén kihatnak a bőr állapotára, felerősítik az idősödéssel járó jeleket, ezért kérjünk segítséget annak rendezéséhez.
⦁ Egészségtelen táplálkozás – Az egysíkú, vitaminszegény táplálkozás és kevés folyadék fogyasztása mellett bőrünk gyorsabban öregszik. A bőr ragyogását az A-, C- és E-vitamin, az antioxidánsban gazdag ételek, illetve a táplálékkiegészítők fogyasztása segíti elő. A megfelelő folyadékbevitel pedig belülről hidratálja a bőrt, hiánya viszont gyorsan és láthatóan érezteti hatását.
⦁ Erős fényterhelés – A környezeti hatások közül a legjelentősebb bőröregedést a napfény UV-A tartománya váltja ki, ezért bánjunk óvatosan nyáron a napozással, télen pedig a szoláriummal!
Az esztétikai kezelések közül a mezoterápiával számos hatóanyagot juttathatunk a bőr mélyebb rétegeibe, melyek aktiválják a kollagén és a rugalmas rostok termelődését, elősegítve a bőr regenerációját.
Dr. Borbola Kinga
bőrgyógyász-kozmetológus, klinikai onkológus szakorvos
dermatica.hu