Mi köze a szexnek a hosszú élethez? A rendszeres szexuális élet fokozza mind a nők, mind a férfiak esetében bizonyos hormonok termelődését, melyek nemcsak egészségvédő hatásúak, de a külső megjelenésre is komoly hatást gyakorolnak.
A szexuális aktus és az orgazmus során termelődő oxitocin hatására mindkét nem tagjai nagy mennyiségű boldogsághormon (endorfin) felszabadulását tapasztalják, melyek közvetlenül érezhető hatása a stresszmentesebb, jobb kedélyállapot. Hosszabb távú, közvetett hatásként pedig lassul a szervezet öregedési folyamata, illetve kimutathatóan csökken aszámos pszichés zavar, így a depresszió előfordulása és mértéke is.
Tudjuk, hogy a férfias megjelenés szempontjából meghatározó az adott személy tesztroszteronszintje, ennek a szexualitás útján történő hosszú távú fenntartása kitolja azt az időpontot, amikor az illető „idős bácsivá” válik.
Nők esetében is mind a fiatalosabb külső, mind a szervezet egészsége szempontjából meghatározó az ösztrogén hormon szintje. Nem véletlen, hogy a vizsgálatok szerint a rendszeres nemi életet élő, magasabb hormonszintű emberek esetében alacsonyabb a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása.
Idővel a hormonális egyensúly eltolódása a hölgyek esetében megnehezítheti a zavartalan szexuális élet fenntartását. Leggyakoribb tünet a hüvelyszárazság. Ezzel együtt a hüvely hámja is elkezd vékonyodni, így az kevesebb váladék termelésére képes.
Nehéz így a libidó fenntartása, hiszen a szexuális együttlét fájdalommal járhat, sőt apró sérülések is keletkezhetnek a hüvely belső falán, ami növeli a fertőzésveszélyt.
Amennyiben az intim fertőzés – legyen azgombás, vírusos vagy bakteriális eredetű – visszatérően jelentkezik, gondolnunk kell a védelmet szolgáló hüvelyflóra károsodására is.
Ennek helyreállításáról lactobacillust is tartalmazó készítményekkel gondoskodhatunk.
A hüvelyszárazságot hüvelysíkosítók, kúpok használatával enyhíthetjük.
Dr. Demjén László
nőgyógyász szakorvos
Springday Medical