Korai klimax, a női ego romba döntője
A nők 30-35 éves korukban rendszerint még fittnek és fiatalnak érzik magukat. Legtöbbször a sikertelen gyermekáldás vagy menstruációs zavarok miatt keresik fel a nőgyógyászt, s nem is sejtik, hogy problémájuk hátterében a korai klimax állhat.
A menopauza egyik legjellemzőbb tünete a vérzési rendellenesség, mivel megváltozik a hormontermelés és a petefészkek elkezdenek kimerülni. Csak a normálisnál jóval korábban csökken a progeszteron, majd az ösztrogén szintje. Emiatt eleinte csak elvétve, később egyre többször lesznek anovulációs ciklusok, míg végül egyáltalán nem történik meg a peteérés.
Manapság egyre inkább kitolódik a gyermekvállalás, gyakori, hogy csak 30-35 felett indul a babaprojekt. A korai klimax rizikója főként ott magasabb, ahol a családban előfordult már korai klimax, ahol a nő cukorbeteg, esetleg korábban kemoterápián/sugárkezelésen esett át. Ezek ugyanis mind olyan hatással vannak a hormon- és reprodukciós szervekre, hogy megnő a korai petefészek-kimerülés esélye.
Jellemző tünetek: gyakori fejfájás, hangulatingadozás, hőhullámok, depresszió, hízás, alvászavarok, csökkent libidó, hajhullás, az emlők megváltozott konzisztenciája.
Lehet saját gyermekem?
A menopauza hosszú folyamat, ami több évig tart. A kezdetén még megtörténhet a teherbe esés – főleg hormonpótló készítményekkel –, ám minél tovább vár a nő, annál kisebb az esély, mert a petefészkek kimerülnek.
Aki nem akar gyereket, annak számára is fontos figyelmeztetés a klimax, hogy jobban oda kell figyelnie magára, mivel ekkor megnő az olyan szövődmények kockázata, mint például a csontritkulás vagy a szív- és érrendszeri betegségek.