A legújabb kutatások középpontjában áll ez a szokatlan tünetegyüttes, melyet vazomotoros náthának neveznek. Ebben az esetben a tüneteket általában az orrnyálkahártyában futó erek tágulata és az így előidézett duzzanat okozza. A diagnózist nehezíti, hogy ez a jelenség játszódik le légúti allergia esetén is, ráadásul a hideg őszi időszakban már a felső légúti kórokozók támadásával is számolnunk kell. A vazomotoros nátha esetén azonban nem lehet sem allergént, sem kórokozót kimutatni, amely a tünetek megjelenését magyarázná.
Por, hideg, stressz, klimax…
Ha valaki erős vegyszerekkel vagy illatokkal (pl. festékanyagok, oldószerek vagy parfümök) dolgozik, szmogos környezetben él vagy az otthonában dohányoznak, akkor ezek a körülmények mind fokozhatják az orrnyálkahártya gyulladásának, így a betegség kialakulásának kockázatát.
A forró, fűszeres ételek fogyasztása szintén felerősítheti a panaszokat, de aszpirinérzékenység, stressz, hisztamin túlérzékenység, illetve hormonális változások is előhozhatják a tüneteket, nőknél például igen gyakori klimax idején.
Szintén gyanúra ad okot, ha a tünetek reggel (hideg hatására, a meleg ágyból kikelve), vagy a szabadban, a meleg lakásból a hidegbe kilépve törnek ránk.
A fül-orr-gégészeti vizsgálat során a kezelőorvos a beteg kikérdezése után endoszkóppal vizsgálja az orrnyálkahártya és az orrmelléküregek állapotát.
Ekkor akár egy orrpolipra is fény derülhet, melynek eltávolítása megszüntetheti a panaszokat. Szintén felmerülhet az orrsövényferdülés vagy akár a krónikus orrmelléküreg-gyulladás gyanúja, mely szintén okozhat hasonló panaszokat
Attól függően, hogy valójában mi okozza a tüneteket, a kezelés történhet gyógyszerekkel, orrspray alkalmazásával, szükség esetén pedig műtéti beavatkozással.
Dr. Augusztinovicz Mónika
fül-orr-gégész szakorvos
Fül-orr-gége Központ