Keresés
Close this search box.

Stressz és más semmi?

//

A hosszú, hideg, borongós téli időszakban teherbírásunk, stressztűrésünk általában gyengül, szervezetünk energiatartalékai csökkennek. Emiatt gyakrabban érezzük magunkon a kimerültség jeleit. Ha a stressz beférkőzik mindennapjainkba, nyomot hagy nemcsak ideg-, de hormonrendszerünk működésén is, ami messzemenő következményekkel járhat.

Amennyiben a kimerültséget „csak” a vitaminok és ásványi anyagok hiánya okozza, azon megfelelő pótlással könnyen javíthatunk. Ha viszont a fáradtsághoz a túlzott stressz és alváshiány is hozzájárul, akkor komolyabb életmódváltásra lenne szükségünk.

Túlhajszolt életmód, folyamatos munkahelyi stressz esetén szervezetünkben a mellékvese az antistressz-hormonként is ismert kortizolból egyre többet kényszerül termelni.

A stresszhelyzetek kezelése normál esetben a mellékvese által termelt adrenalin és kortizol hormonok összehangolt működésének köszönhető.

A krónikus stressz miatti magas kortizolszint azonban romboló hatással lehet az egész szervezetre: növeli számos öregedést gyorsító betegség – például az elhízás, magas vérnyomás, 2-es típusú cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek – kockázatát. A magas kortizolszintű emberek öregebbnek látszanak, magasabb a halálozási kockázatuk is. Ehhez képest kevésbé tűnik fontosnak, hogy a fertőzésekre való hajlamuk is nagyobb.

A folyamatos stressz miatti kortizoltúltermelés eredményeként a mellékvese idővel kimerül, így kortizolhiány lép fel. Ennek legfőbb jelei: a fáradtság, rossz hangulat, csökkent stressztűrő képesség, szorongás, alvászavarok.

A kortizolhiány az egész hormonrendszert felboríthatja. Kialakulhat például progeszteronhiány, pajzsmirigy-alulműködés, meddőség, idegrendszeri, viselkedésbeliés memóriaproblémák, depresszió, Alzheimer-kór.

Az állapot javításához szükséges életmódváltás legfőbb részei a stresszkezelő módszerek (pl. autogén tréning), a megfelelő pihenés és a testedzés napirendbe iktatása, következetes gyakorlása.

Dr. Koppány Viktória
endokrinológus szakorvos
Endokrinközpont

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!