Keresés
Close this search box.

A tudatos életmód és harmónia útján

//

Béres Alexandra neve mára egyet jelent az egészséggel, a testmozgással és a harmonikus életmóddal. Könyvein és programjain keresztül nők ezreit inspirálja, hogy tudatosabban éljék életüket. A mozgáskultúra jelenlegi helyzetéről, az egészségmegőrzés kihívásairól beszélgettünk.

PM: Könyvedben azt írtad, a magyar lakosság kb. 60%-a túlsúlyos. Az elmúlt évek során szerinted ez az adat javult vagy romlott?

– Sajnos romlott. Az utóbbi 15 évben 5%-kal emelkedett a túlsúlyosok száma, a gyerekek körében pedig 25-33% közé tehető az arányuk, ami azt jelenti, hogy nagyjából minden harmadik gyermek érintett. Nagy kérdés, hogy ez a modern világ, az elektronikus szórakoztatás, a család hozzáállása vagy a környezet hatása, de biztos, hogy nem jó irányba haladunk.

PM: Azt is írtad, hogy a felnőtt lakosság 2/3-a még alkalomszerűen sem sportol. Mit gondolsz, mi hiányzik az emberekből: tudatosság, akaraterő, kitartás vagy önmagukért való felelősségvállalás?

– Az emberek tudják, hogy az egészség fontos, de időhiány miatt a testmozgás gyakran háttérbe szorul. Szándék van, de az akaraterő és elszántság gyakran hiányzik, mert életük tele van kötelezettségekkel, melyek felemésztik az energiát. A változtatás igénye csak akkor válik igazi motivációvá, ha belülről fakad.

PM: Mekkora hajtóerőt adhat a kezdeti sikerélmény az életmódváltás során, és mi segíthet fenntartani azt?

– Óriásit! Bár egy újfajta étrend csak a siker 70%-a, a rendszeres testedzés okozta sikerélményt is nagyon fontosnak tartom. A pozitív élmények újra és újra ösztönöznek a folytatásra. Az alapjaiban megváltoztatott étrenddel szemben én inkább a fenntartható, apró változtatások híve vagyok. Egy túl nagy váltás megterhelő lehet, így hamar csökken a lelkesedés. A lényeg, hogy mindenki a saját tempójában lépjen előre e téren is.

PM: Milyen gyakoriságú és hosszúságú edzést ajánlasz azoknak, akik a stresszoldás és a jó közérzet fenntartása miatt szeretnének mozogni?

– Heti 150 perc mérsékelt intenzitású edzés elegendő a közérzet javítására, a lelki egyensúly megőrzésére. Ha viszont a fogyás a cél, akkor heti 3-4 alkalommal minimum egy óra testedzés szükséges ahhoz, hogy a szervezet zsírégető üzemmódba kapcsoljon.

PM: A Súlykontroll Programban javasolt és elhagyandó ételek mellett a lelki tényezőkkel is foglalkozol. Ezt napjainkban is fontosnak tartod?

– Igen, sőt egyre inkább. Sokéves tapasztalatom alapján egyre világosabb számomra, hogy a lelki tényezők mindennél fontosabbak. Nemcsak az számít, hogy mit eszünk vagy hogyan mozgunk, hanem az is, milyen lelkiállapotban tesszük ezt. A motiváció fenntartásában és hosszú távú kitartásban is kulcsszerepe van annak, hogy kiegyensúlyozottak legyünk.

PM: Közeledik a karácsony, az újév, az ünnepi nagy evések, vendégségek időszaka. Ilyenkor sem szakíthatunk átmenetileg a fogyókúrás étrendünkkel?

– Dehogynem! Az egyensúly része, hogy élvezzük az ünnepeket. Beleférhet tehát egy szelet bejgli, pár szem szaloncukor, a lényeg, hogy mindezt tudatosan tegyük, ne váljon mindennapi szokásunkká! Egy ünnepi ebéd vagy vacsora után például sétálhatunk egyet a friss levegőn vagy másnap könnyebben étkezhetünk.

PM: Hogyan lehet megszabadulni az édességfüggőségtől?

– Az édességfüggőség komoly kihívás, de sokaknál beválik a 21 napos szabály. Ha sikerül 3 hétig tartózkodni az édességektől, ez idő alatt jelentősen csökken a sóvárgás. Fontos, hogy ilyenkor ne helyettesítsük az édes ízt édesítőszerekkel sem, mert ezek is fenntarthatják a sóvárgást. Fogyasszunk inkább gyümölcsöket, így természetes formában juthatunk hozzá az édes ízhez. Tudom, hogy ez nem könnyű, de hosszú távon nagyon hatékony!

Facebook
WhatsApp
Email

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!

Iratkozzon fel a ParaMedica hírlevelére!