Angol kutatók vizsgálatukban arra az eredményre jutottak, hogy azok, akik kevesebb saját foggal rendelkeztek, nagyobb eséllyel néztek szembe a memóriaromlással és az Alzheimer‑kór korai fázisával.
Dr. Nigel Carter, a kutatás vezetője szerint eddig elsősorban a szívbetegségeket, a stroke‑ot, a cukorbetegséget, a tüdőproblémákat, a koraszülést és az alacsony születési súlyt hozták összefüggésbe az elhanyagolt fogakkal és a szájhigiéniával. Most viszont kapcsolatot találtak a romló memóriával, a demenciával és az Alzheimer‑kórral is.
Az ínygyulladás nemcsak fogvesztéshez vezethet, de a gyulladáskeltő anyagok az agyba eljutva a neuronok pusztulását és így memóriaromlást is okozhatnak. Az ínygyulladás során a szájban elszaporodó baktériumok bejuthatnak a véráramba is, és elősegíthetik a lerakódások keletkezését a szív ereinek falán.
Ezekből aztán alvadék is keletkezhet, amely megakadályozza a vér szabad áramlását, így a szív nem jut elegendő tápanyaghoz és oxigénhez. Súlyos esetben ennek akár infarktus is lehet a következménye.
Egyes kutatások szerint az ínygyulladás csaknem megduplázza a koronária‑betegség kockázatát.
Az ínygyulladás a fogvesztés egyik legjelentősebb oka. Sok felnőtt egyáltalán nem ismeri ezt az összefüggést, holott míg az ínybetegségek következményei visszafordíthatatlanok, addig a megfelelő fogápolás megelőzheti a további romlást.
A szakemberek szerint a legalapvetőbb higiénia részét kellene, hogy képezze a napi kétszeri alapos, legalább 3‑4 percig tartó fogmosás, valamint a fogközök tisztítása például fogselyemmel.
A fogorvost pedig nemcsak probléma esetén kellene felkeresni, hanem a rendszeres évenkénti ellenőrzésen is.
Dr. Benkő Krisztina
fogszakorvos
oxygenmedical.hu