Hideg van!
Hideghatásnál a magas hőmérséklet helyett a sejtek falát átszúró, megfagyott vízkristályok felelősek a szövetroncsolásért, melynek súlyosságát az ártalom ideje, nagysága és mélysége határozza meg.
A tudomány fagyásnál épp úgy kategóriákat állít fel, mint az égés fokozatainál:
– I. fokú fagyás: csak felszínes bőrgyulladás, szederjes bőrpír, enyhe duzzanat látható. Maradéktalanul gyógyul.
– II. fokú fagyás: mélyebb, a felhámra kiterjedő bőrgyulladással, hólyagképződéssel jár. Még ebben a stádiumban is teljes a regenerálódás.
– III. fokú fagyás: ebben az esetben olyan mélyre terjed a szövetelhalás, hogy kifekélyesedést, majd sarjszövet-képződést és hámosodást, hegesedést okoz. A csontokon, elsősorban a lábujjakon, súlyos csontelhalással járhat. Ennek következményeként később gyakran észlelhető csonthártyagyulladás. Legsúlyosabb formájának következménye lehet valamely végtag vagy szerv elvesztése. A fagyás – kiterjedésétől függően – életveszélyes is lehet, mert a gyulladás, a mérgezés, illetve a szervkárosodás az egész testet érinti, és mindig maradványtünetekkel gyógyul.
A fagyártalom elsősorban és leggyakrabban a test izom- vagy zsírréteggel nem eléggé védett részein, a láb és a kéz ujjain, az orron, vagy a füleken alakul ki. Ezért, amikor – mint minden betegségfajtánál, balesetnél – a megelőzésről beszélünk (hisz az a legfontosabb és legcélravezetőbb), a „végek védelme”, gondos befedése, bebugyolálása a cél.
Legjobb persze megfelelő öltözködéssel megelőzni a bajt. Különösen fontos a végtagok melegen tartása. Átnedvesedett, túl szűk ruha alatt is hamarabb alakulnak ki fagyások. Megjegyzendő, hogy a túlmelegítésnek, túlöltöztetésnek is megvannak a veszélyei.
Kialakult fagyásnál a fokozatosság elvét kell hangsúlyozni. A fagyás terápiájának lényege a lassú, de folyamatos felmelegítés, amely akár egy óráig is eltarthat és sajnos, igen fájdalmas lehet, ezért fájdalomcsillapító tabletták adása is indokolttá válhat. A fagyott testrész felmelegítését hideghez közeli hőmérsékletű vízzel kezdjük, annak hőfokát lassan emelve. Itassuk a beteget forró folyadékkal. Súlyos esetben kórházban kell kezelni a fagyottat, mert ott biztosíthatók az optimális terápia feltételei. Szükség lehet például értágítókra, alvadás-gátlóra, melegített infúzió alkalmazására, néha bizony sebészeti beavatkozásra, azaz az elhalt szövetek eltávolítására is.
Fontos tudnunk, hogy mit ne tegyünk.
– Ne masszírozzuk, ne dörzsöljük, és főleg ne hóval, a megfagyott testrészeket! – Ne melegítsük azokat közvetlenül fűtőtestnél, tűzhelynél, vagy bármilyen más eszközzel!
– Ne járkáljunk megfagyott lábakon!
– Ne igyunk alkoholt! A szesz – a közhiedelemmel ellentétben – nem a fagy ellenszere, épp ellenkezőleg: alkoholos állapotban megnő a test hő-leadása. Ráadásul alkoholos mámorban kevéssé lehet érzékelni a lehűlést. Arra is gondolni kell, hogy magasabb páratartalomnál és nagy szélben már a fagypont feletti, 4-6 °C is veszélyes lehet.
Ha mindezt tudatosítottuk magunkban, nem árt körülnéznünk a környezetünkben. Nemcsak családtagjainkkal, gyermekeinkkel, de a hidegbe kényszerült polgártársainkkal is érdemes törődni. Még ha ez nem is egy egészségügyi problémákkal foglalkozó cikk szokványos tárgya. Csak maga az élet, sajnos.
Dr. Nemes János, gyermekkardiológus
www.korkontroll.hu